Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Odliczenie VAT: parkowanie auta przy domu może dać podatkowe korzyści

123RF
Firma odliczy cały VAT od samochodu osobowego, nawet jeœli jest garażowany poza jej siedzibš.

Fiskus po przegranych w sšdach ustępuje w sprawie odliczenia VAT od udostępnionych pracownikom samochodów, które sš parkowane w okolicach ich miejsca zamieszkania. Pokazuje to zmieniona przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja.

Wystšpiła o niš spółka produkujšca pojazdy szynowe. Ma służbowe samochody osobowe, przypisane do poszczególnych działów, np. serwisowego. Jego pracownicy jeżdżš do klientów. Z regulaminu użytkowania służbowych aut wynika, że nie wolno ich wykorzystywać do celów prywatnych. Jest to na bieżšco weryfikowane. Pracownicy mogš je jednak parkować w innych miejscach niż siedziba spółki, także w okolicy swojego zamieszkania. Jest to uzasadnione specyfikš pracy wymagajšcš wyjazdów do klientów, czasami nawet w godzinach nocnych.

Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na samochody? Przypomnijmy, że pełen odpis przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy wykorzystujš auto wyłšcznie na potrzeby działalnoœci (co musi potwierdzać szczegółowa ewidencja jego przebiegu). Pozostali majš prawo do 50-proc. odliczenia.

Fiskus uznał, że spółka nie może odliczyć całego VAT, ponieważ nie wykluczyła możliwoœci wykorzystywania aut do celów osobistych. Ale sšdy stanęły po jej stronie. Skarbówka zmuszona więc była skorygować swoje stanowisko. Ostatecznie przyznała, że spółka spełnia warunki do pełnego odliczenia podatku. Wprowadzone regulacjami wewnętrznymi zasady używania samochodów wykluczajš bowiem wykorzystywanie ich do celów niezwišzanych z działalnoœciš.

– Nie ma żadnego uzasadnienia, aby osoba wykonujšca swoje obowišzki poza zakładem, tzw. pracownik mobilny, codziennie jechała do firmy tylko po to, aby rano odebrać, a wieczorem oddać służbowy samochód. Dlatego parkowanie auta pod domem nie powinno wykluczać prawa do pełnego odliczenia VAT – mówi Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Pracodawca powinien jednak jednoznacznie wykluczyć możliwoœć korzystania przez pracownika z samochodu do celów prywatnych. Obecnie nie jest to trudne, ponieważ technologia GPS pozwala monitorować trasy pokonywane przez służbowe auta i jest powszechnie wykorzystywana do zarzšdzania flotš pojazdów.

—Przemysław Wojtasik

numer interpretacji: ITPP2/443-1440/ 14-S/18/AP

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL