VAT: jak księgować import usług

Przy ewidencji kosztów usług nabytych od zagranicznych kontrahentów, rozliczanych z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, szczególną uwagę należy zwrócić na należny i naliczony przez kupującego VAT.

Publikacja: 10.02.2016 05:45

VAT: jak księgować import usług

Foto: 123RF

W dwóch ostatnich wydaniach „Eksperta Księgowego" (z 27 stycznia i 3 lutego) zostało szeroko omówione zagadnienie importu usług. Pozostały jeszcze kwestie księgowego ujęcia operacji związanych z zakupem usług od zagranicznych kontrahentów.

Ewidencja księgowa importu usług po stronie usługobiorcy jest różna, w zależności od tego, czy nabyte usługi:

- zostaną wykorzystane do działalności opodatkowanej –w takiej sytuacji VAT należny w całości będzie podlegał odliczeniu jako VAT naliczony,

- będą służyć wyłącznie działalności zwolnionej z VAT – wówczas niepodlegający odliczeniu VAT, zwiększy w księgach rachunkowych koszt nabycia usługi (na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).

Uwaga! Zapis księgowy może zostać ujęty na podstawie dowolnego dokumentu (np. faktury handlowej, polecenia księgowania).

Rzeczpospolita

Właściwy kurs

Na potrzeby ewidencji w księgach rachunkowych koszt poniesiony w walucie obcej należy przeliczać według średniego kursu ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury lub innego dowodu księgowego przez zagranicznego kontrahenta (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lutego 2015 r., IPPB5/423-1172/14-2/IŚ; interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2015 r., IPPB5/4510-149/15-2/IŚ).

Zasada memoriału

Zapłata zaliczki na zakup usług od zagranicznego kontrahenta i otrzymanie potwierdzającej ją faktury zaliczkowej nie powoduje powstania kosztu podlegającego ewidencjonowaniu w księgach. Zgodnie bowiem z zasadą memoriału (art. 6 ust. 1 uor), wartość nabytej (importowanej) usługi należy przypisać do okresu, którego dana usługa dotyczy, niezależnie od terminu zapłaty. Na potrzeby bilansowe, wartość kosztu wyrażonego w walucie obcej powinna być przeliczana na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej (podobnie jak dla celów podatkowych). Jednak z uwagi na to, że – otrzymując fakturę zaliczkową – usługobiorca nie wie jeszcze, jaki będzie kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej, może on przyjąć – w celu ujęcia faktury zaliczkowej w księgach rachunkowych – kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury zaliczkowej, a następnie odpowiednio skorygować wycenę, przyjmując kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury końcowej.

Koszt wyrażony w walucie obcej w momencie jego poniesienia może się różnić od wartości tego kosztu w dniu jego zapłaty. W takiej sytuacji dla celów bilansowych powstaną różnice kursowe, zwiększające przychody finansowe (dodatnie różnice kursowe) lub koszty finansowe (ujemne różnice kursowe).

Uwaga! Gdyby wartość nabytej usługi importowej dotyczyła zakupu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, powstałe różnice kursowe należałoby zaliczyć do wartości początkowej tych składników majątku (art. 30 ust. 4 uor).

Ewidencja importu usług w księgach rachunkowych usługobiorcy wymaga następujących zapisów:

1. Nabycie usług od zagranicznego kontrahenta Wn „Rozliczenie zakupu" Ma „Rozrachunki z dostawcami"

2. Zarachowanie wykonanych usług do kosztów

Wn „Koszty według rodzajów"

Ma „Rozliczenie zakupu"

3. Zarachowanie VAT w związku z wykonaniem usług

a) służących sprzedaży opodatkowanej VAT

Wn „VAT naliczony"

Ma „VAT należny"

lub alternatywnie*:

- VAT należny Wn „Rozliczenie zakupu" Ma „VAT należny"

- VAT naliczony, podlegający odliczeniu Wn „VAT naliczony" Ma „Rozliczenie zakupu"

b) służących wyłącznie sprzedaży zwolnionej od VAT Wn „Koszty według rodzajów" Ma „VAT należny lub alternatywnie*:

- VAT należny Wn „Rozliczenie zakupu" Ma „VAT należny"

- VAT naliczony, niepodlegający odliczeniu Wn „Koszty według rodzajów" Ma „Rozliczenie zakupu"

4. Uregulowanie zobowiązania wobec zagranicznego kontrahenta Wn „Rozrachunki z dostawcami" Ma „Rachunki bankowe"

5. Ustalenie różnic kursowych dotyczących zobowiązania a) dodatnie różnice kursowe Wn „Rozrachunki z dostawcami" Ma „Przychody finansowe"

lub

b) ujemne różnice kursowe

Wn „Koszty finansowe"

Ma „Rozrachunki z dostawcami"

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego