Kolonie i obozy dla dzieci z 23-proc. VAT

Organizowanie obozów i kolonii ma charakter usługi turystyki i nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego dla opieki nad dziećmi.

Publikacja: 04.02.2016 16:46

Kolonie i obozy dla dzieci z 23-proc. VAT

Foto: 123RF

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Sąd odmówił w tym przypadku prawa do zwolnienia z VAT.

Z daniną czy bez

Kanwą sporu była interpretacja. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła spółdzielnia – organizator turystyki w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych. Wyjaśniła, że w ramach działalności organizuje m.in. odpłatne obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży w wakacje i ferie

Poza zakwaterowaniem organizator wskazał, że zapewnia transport, wyżywienie, ubezpieczenie oraz część rekreacyjną, sportową i edukacyjną (jeździectwo, żeglarstwo, taniec, narciarstwo itp.).

Spółdzielnia zapytała, czy do usług organizacji obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży wykonywanych w formach i na zasadach określonych przepisami o systemie oświaty będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z daniny usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z nimi związaną, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty.

Fiskus odpowiedział, że nie. Jego zdaniem organizowane przez spółdzielnię kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży, na które składają się usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, stanowią usługi turystyki. Podlegają opodatkowaniu według szczególnej procedury VAT marży określonej w art. 119. Stosowana jest do nich stawka 23 proc.

Rację podatniczce przyznał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jego zdaniem usługą podstawową w sprawie jest opieka nad dziećmi i młodzieżą na koloniach i obozach. Usługa ta wraz z oferowanymi przez organizatora dodatkowymi, ściśle związanymi z podstawową (w tym nabywanymi od innych), jest zwolniona.

Tej wykładni nie potwierdził niestety NSA. Jak podkreślił sędzia Bartosz Wojciechowski, zasadniczą kwestią w sprawie jest ustalenie relacji miedzy usługą turystyki a świadczeniem opieki nad dziećmi.

Kłopotliwe kryterium

Zdaniem NSA to usługa turystyki ma charakter podstawowy. Nauka jazdy konnej czy narciarstwo ma uatrakcyjnić wypoczynek. Nie ma jednak podstaw, żeby twierdzić, że w sprawie miało zastosowanie sporne zwolnienie.

– Naczelny Sąd Administracyjny, popierając pogląd organów podatkowych, zdaje się sugerować, że o tym, czy dana usługa ma charakter opieki nad dziećmi i młodzieżą, decyduje to, czy jej głównym celem jest opieka nad dziećmi i młodzieżą czy też jest to cel jedynie poboczny – zauważa Dawid Milczarek, menedżer w kancelarii Martini i Wspólnicy.

W jego ocenie takie kryterium może niekiedy okazać się bardzo kłopotliwe.

Ekspert tłumaczy, że w przypadku opodatkowania usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą procedurą VAT marża dla usług turystycznych po stronie organizatorów może się pojawić obowiązek rejestracji na potrzeby VAT, czego nie wszyscy są świadomi. Dodatkowo konieczność opodatkowania tych usług wywołuje podniesienie ich ceny, co z uwagi na ich charakter jest kwestią wrażliwą społecznie.

Sygn. akt: I FSK 1768/14

Wyrok jest prawomocny.

Krzysztof J. Musiał - doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

Sprawa sposobu opodatkowania VAT kolonii i obozów dla dzieci budziła swego czasu wiele wątpliwości. Sprowadzają się one do tego, co w takim przypadku jest usługą wiodącą, istotą takiego świadczenia: opieka nad dziećmi czy też wypoczynek. Ma to podstawowe znaczenie dla VAT. Uznanie, że wiodący charakter w przypadku organizacji wypoczynku, który wiąże się z dodatkowymi atrakcjami, np. nauką jazdy na nartach, ma opieka nad dziećmi, oznaczałoby, że w całości korzysta ono ze zwolnienia VAT. Uznanie zaś, za czym opowiedział się NSA, że całe świadczenie ma charakter usługi turystycznej, oznacza konieczność opodatkowania jej 23-proc. stawką podstawową, bez możliwości korzystania ze zwolnienia. A także obowiązek zastosowania do rozliczenia takiej transakcji specjalnej procedury VAT marży przewidzianej dla usług turystyki.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Sąd odmówił w tym przypadku prawa do zwolnienia z VAT.

Z daniną czy bez

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona