Ministerstwo ma pomysły na oszustów VAT

aktualizacja: 08.01.2016, 07:19
Ministerstwo ma pomysły na oszustów VAT
Ministerstwo ma pomysły na oszustów VAT
Foto: 123RF

Zniesienie kwartalnych rozliczeń i weryfikacja firm przed rejestracją – to sposoby na uszczelnienie systemu.

REDAKCJA POLECA

Propozycja pakietu kilkunastu zmian przeciwdziałających wyłudzeniom znalazła się w planie zmian legislacyjnych rządu na pierwszy kwartał 2016 r.

Wśród zapowiedzianych zmian znalazło się zniesienie kwartalnych rozliczeń VAT. Wiele oszustw jest bowiem dokonywanych w czasie krótszym niż kwartał: oszukańcza firma w tym okresie może powstać i zniknąć, nie rozliczywszy podatku.

Inne rozwiązanie to obowiązek składania deklaracji VAT drogą elektroniczną przez niektóre grupy podatników (nie wskazano jakie). Przyspieszałoby to wykrycie podatników o podejrzanie wysokich obrotach w krótkim czasie. Właśnie tacy często są oszustami.

Słup bez rejestracji

Jednak MF chciałoby zdusić problem wyłudzeń w zarodku. Tzw. firmy słupy nie będą rejestrowane na VAT, „w przypadku gdy w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podmiot ten nie istnieje lub (...) nie ma możliwości skontaktowania się z nim". Ministerstwo chce też wprowadzić obowiązek comiesięcznego składania informacji o transakcjach zrealizowanych przez podatników handlujących z UE oraz tych, którzy dokonują krajowych dostaw w systemie odwrotnego obciążenia (dotyczy to m.in. elektroniki i stali).

MF chce też skłonić podatników handlujących na większą skalę do tego, by rozliczali się w pieniądzu elektronicznym, a nie w gotówce. Solidarna odpowiedzialność za niezapłacony VAT ma obowiązywać nabywcę i sprzedawcę, gdy transakcje gotówkowe przekroczą określony limit (nie podano jego wysokości).

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE