Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ustrój i kompetencje

Chełmiec poczeka jeszcze rok na nadanie praw miejskich

123RF
Rzšd postanowił we wtorek przesunšć o rok termin nadania praw miejskich liczšcemu 3000 mieszkańców Chełmiec położonemu w powiecie nowosšdeckim.

Tym samym siedem miast, a nie osiem uzyska 1 stycznia 2018 r. ten status. To Wiœlica, Łagów i Radoszyce w woj. œwiętokrzyskim, Józefów nad Wisłš – w woj. lubelskim, Otyń w Lubuskiem, Sanniki - na Mazowszu i Tułowice na OpolszczyŸnie.

Awans Chełmca nie jest jednak do końca pewny nawet w przyszłym roku, gdyż częœci radnych tej gminy (w sumie liczy 28 tys. mieszkańców) ma zastrzeżenia do prawidłowoœci wymaganych przy takich zmianach konsultacji mieszkańców. Wprawdzie 75 proc. mieszkańców miasteczka było za zmianš, przy znacznej 54 frekwencji, ale już w wiejskiej częœci gminy - znacznie liczniejszej, w konsultacji wzięło udział niecałe 3 proc. uprawnionych, a przeciw zmianom było 64. proc.

Dodajmy, że zmiany na administracyjnej mapie Polski rzšd dokonuje raz w roku, a wchodzš one w życie z nowym rokiem. Wstrzymanie zmiany statusu Chełmca jest od tej zasady wyjštkiem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL