Do samorządów może wpłynąć w sumie 5 mln wniosków. Rodzice będą mogli wybrać najbardziej dogodny dla siebie sposób ich złożenia – przez internet, za pośrednictwem poczty lub osobiście.

Wsparciem z rządowego programu w czerwcu 2017 r. objęto ponad 3,98 mln dzieci do 18 lat. Świadczenie otrzymuje ponad 726 tys. rodzin z jednym dzieckiem do 18. roku życia. Dla części z nich w nadchodzącym okresie zasiłkowym szykują się zmiany. Trudniej będzie wyłudzić świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. Teraz m.in. zdarza się np., że rodzice żyjący bez ślubu deklarują samotne wychowywanie dziecka, aby nie liczyć dochodów lepiej zarabiającego partnera. W najbliższym okresie zasiłkowym będą musiały mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Ilu rodziców w efekcie nie otrzyma od października 500+ na pierwsze dziecko?

– Precyzyjne oszacowanie jest trudne. Wzrasta wysokość płac. Wiele rodzin może być więc w lepszej sytuacji materialnej – podkreślała minister Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej. Mniej rodziców otrzyma więc świadczenie, i to nie tylko ze względu na uszczelnienie systemu.