Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ustrój i kompetencje

PKW: w wyborach samorzšdowych karta do głosowania w formie ksišżeczki

PAP/Rafał
W wyborach samorzšdowych w 2018 r. wyborcy będš głosować za pomocš karty do głosowania w formie ksišżeczki - poinformował w poniedziałek przewodniczšcy Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński. Karty do głosowania będš zabezpieczane hologramami.

Na pierwszej kartce karty do głosowania zaprezentowanej na poniedziałkowej konferencji prasowej znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce - spis treœci, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.

"Ta karta jest propozycjš, którš możemy zaprezentować jako ostatecznš propozycję" - powiedział sędzia Hermeliński. Dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeœli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy.

"Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż ksišżeczka. Płachty w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym (konsultacjach społecznych-PAP) nie zdajš egzaminu - sš niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc." - powiedział szef PKW.

Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będš zabezpieczane hologramami - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Dodała, że hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 r.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL