Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ustrój i kompetencje

Samorzšdowcy: metropolia warszawska dopiero po konsultacjach

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz włodarze: Legionowa i Podkowy Leœnej zaapelowali w czwartek o spokojnš rozmowę i więcej konsultacji ws. tworzenia stołecznej metropolii. Zdaniem Olszewskiego, projekt nowej ustawy dla Warszawy powinien przygotować rzšd, nie posłowie PiS.

W czwartek w południe u wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery zorganizowane zostały konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczšcej utworzenia metropolii warszawskiej. Wczeœniej wojewoda spotkał się m.in. z wiceprezydentem Olszewskim, prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim oraz burmistrzem Podkowy Leœnej Arturem Tusińskim.

Olszewski relacjonował po spotkaniu, że podczas rozmowy u wojewody apelował o przełożenie czwartkowych konsultacji z samorzšdowcami. Przypomniał m.in., że w czwartek Rada Warszawy zajmuje się budżetem miasta. "My absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwišzań współpracy metropolitalnej, a zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna" - podkreœlił wiceprezydent Warszawy. Zarzucił wojewodzie, że nie traktuje samorzšdowców w sposób partnerski.

Olszewski poinformował również, że podczas spotkania z Sipierš zwrócił się o to, by to rzšd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy w sprawie metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Œlšska - uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, którš teraz zajmuje się Senat - byłš inicjatywš rzšdu Beaty Szydło.

"Naprawdę nie widzimy powodu dlaczego pan wojewoda i pan poseł Jacek Sasin (poseł PiS prezentujšcy projekt ustawy o ustroju Warszawy - PAP) nie mogš przekonać swoich kolegów posłów żeby nie traktować Warszawy i metropolii warszawskiej jako gorszy sort. Chcemy być traktowani tak samo" - podkreœlił wiceprezydent Warszawy.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) ocenił, że zwołane przez Sipierę konsultacje jako "fasadowe". Jak mówił, do tej pory - mimo wczeœniejszych próœb i pytań - nie otrzymał od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczšcych zmian granic stolicy. "Tych analiz po prostu, wydaje mi się, że nie ma" - dodał samorzšdowiec.

W jego ocenie, projekt PiS zmierza do stworzenia "kolejnej biurokratycznej struktury". "W Polsce mamy bardzo dużo biurokracji, bo jest samorzšd gminny, powiatowy, wojewódzki. Jest mnóstwo administracji i jeszcze czapa aglomeracyjna" - mówił Smogorzewski. Za oszustwo uznał zapowiedzi autorów projektu PiS, że rozwišże on np. problemy komunikacyjne oœciennych gmin. "Mówi się mieszkańcom, że przybędzie autobusów, przybędzie pieniędzy i wszyscy będš piękni, młodzi i bogaci" - ironizował prezydent Legionowa.

On również, podobnie jak Olszewski, przekonywał że metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być "robione na wariata, na kolanie".

Burmistrz Podkowy Leœnej Artur Tusiński zarzucił wojewodzie "próbę upolitycznienia" czwartkowego spotkania, które - w jego ocenie - przypominało "zebranie partyjne".

Projekt PiS ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym: w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wišzowna, Wieliszew, Wołomin, Zšbki, Zielonka.

Pierwsze spotkanie u wojewody mazowieckiego z samorzšdowcami ws projektu dot. ustroju Warszawy odbyło się na poczštku lutego. Poseł PiS zadeklarował wówczas gotowoœć do prac nad projektem ustawy, w których mieliby brać udział także samorzšdowcy zainteresowanych gmin i zapowiedział, że odbędš się kolejne konsultacje.

Projekt wzbudził protesty w częœci gmin, które miałyby być przyłšczone do Warszawy. W lutym Rada Warszawy oraz rady w Legionowie i Podkowie Leœnej podjęły decyzje o rozpisaniu referendów gminnych w tej sprawie. Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianš granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołšczenie kilkudziesięciu sšsiednich gmin?"; w Podkowie Leœnej z kolei: "Czy jest Pan/Pani za dołšczeniem Miasta Podkowa Leœna do Miasta Stołecznego Warszawy?".

Nieco inaczej brzmiało pytanie zaproponowane w Legionowie: "czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorzšdu terytorialnego, objęła Gminę Miejskš Legionowo?".

Wojewoda mazowiecki w ubiegłym tygodniu stwierdził nieważnoœć uchwał Rady Warszawy i Rady Podkowy Leœnej ws. referendów. Sipiera przekonywał, że referendum lokalne dotyczšce utworzenia, połšczenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców; niedopuszczalne jest natomiast przeprowadzenie go na wniosek rady.

Za zgodne z prawem wojewoda uznał za to referendum legionowskie, ze względu - jak mówił - na sposób sformułowania pytania. "To jest pytanie dokładnie wynikajšce z projektu ustawy metropolitalnej (...). W tym przypadku Rada Miasta Legionowo nie mówiła o żadnej zmianie granic (...). To referendum może się spokojnie odbyć" - uzasadnił Sipiera.

Referendum w Legionowie odbędzie się 26 marca. Tego samego dnia miało się odbyć referendum w Warszawie, a w Podkowie Leœnej 2 kwietnia. We wtorek Rada Warszawy podjęła decyzję o odwołaniu się od decyzji Sipiery do Wojewódzkiego Sšdu Administracyjnego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL