Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Urzędnicy

Cybulski: propozycji pracy w KAS nie dostało ok. 5 proc. wcześniej zatrudnionych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Propozycji pracy lub służby w Krajowej Administracji Skarbowej nie dostało ok. 5 proc. wczeœniej zatrudnionych w administracji skarbowej, podatkowej i celnej - poinformował PAP wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

"Główne założenia konsolidacji służb celnych i skarbowych zostały zrealizowane, konsolidacja została dokonana, proces - można œmiało powiedzieć - się udał. Współpraca w ramach KAS jest coraz lepsza i przynosi widoczne efekty" - powiedział Cybulski.

Wyjaœnił, że ogółem propozycji pracy lub służby nie otrzymało około 5 proc. osób zatrudnionych w łšczonych izbach administracji skarbowej, izbach celnych i urzędach kontroli skarbowej. Propozycji nie otrzymały głównie osoby posiadajšce lub nabywajšce uprawnienia emerytalne, a także współpracujšce ze służbami PRL. Przyznał, że zmianom sprzeciwiała się częœć celników, ale większoœć przyjęła propozycje zatrudnienia lub pełnienia służby.

"Po kilku miesišcach pracy widać, że coraz więcej funkcjonariuszy i pracowników przekonuje się, że zmiana miała sens i przynosi korzyœci" - powiedział wiceminister. Pytany o korzyœci ze zmian dla fiskusa wiceszef KAS wyjaœnił, że bez współpracy między tymi trzema połšczonymi jednostkami nie byłoby np. skutecznej walki z oszustwami w VAT.

"To sš efekty, które wynikajš z prostej, szybkiej komunikacji między pracownikami i funkcjonariuszami. Dobra komunikacja wewnętrzna pozawala nam szybciej identyfikować podmioty niewywišzujšce się ze zobowišzań podatkowych i podejmować skuteczne działania wymierzone w oszustów" - powiedział.

Dodał, że jest jeszcze potencjał do zwiększenia skutecznoœci poboru podatków, a resort finansów ma różne pomysły na uszczelnienie systemu, zwłaszcza VAT. "To zarówno pomysły organizacyjne, ale także działania legislacyjne, które będš zmierzały do uszczelnienia systemu" - powiedział.

Cybulski wskazał, że zasadniczym elementem tych działań jest upowszechnianie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zaznaczył, że od pierwszego stycznia przyszłego roku już wszyscy podatnicy VAT, również tzw. mikroprzedsiębiorcy będš musieli przesyłać fiskusowi informacje JPK VAT w tym formacie.

Pytany, czy JPK może być rozszerzony na inne dane, nie tylko o VAT, Cybulski powiedział, że możliwe sš różne rozwišzania. "Wszystko zależy od tego, czego będziemy oczekiwać od tego systemu analitycznego. System może zostać rozszerzony, może dotyczyć różnych sfer działania podatnika" - poinformował.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL