Najwyższa Izba Kontroli prowadziła w centrali dwie kontrole – dotyczącą realizacji zadań NFZ w 2016 r., leczenia cukrzycy typu 2 oraz wdrożenia pakietu onkologicznego (o jej wynikach pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" w lipcu). Trzy kontrole przeprowadzono w oddziale lubuskim, po dwie w zachodniopomorskim, świętokrzyskim i śląskim i po jednej w lubelskim, łódzkim i podkarpackim.

Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło w centrali trzy kontrole i zakończyło postępowanie rozpoczęte rok wcześniej. Resort sprawdził przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie organizacji opieki koordynowanej, a także projektów „Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu" i „Akademia NFZ". Zakończyło też rozpatrywanie zażaleń w sprawie rozliczania świadczeń w lecznictwie szpitalnym od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.

Kontrole w oddziałach wojewódzkich dotyczyły m.in. profilaktyki stomatologicznej dzieci i młodzieży w województwie lubelskim (kontrola NIK) i warunków sanitarnych w oddziale lubuskim (Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze), realizacji zadań i wykorzystania dotacji celowej na zadania zespołów ratownictwa medycznego w 2016 r. (Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim), respektowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (NIK w oddziale lubuskim).

W świętokrzyskim NFZ Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) sprawdziła przestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych, a Powiatowy Urząd Pracy realizację umowy o zorganizowanie stażu.