Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Urzędnicy

Prezydent podpisał ustawę majšcš usprawniać działalność KAS

Fotorzepa, Michał Walczak
Uporzšdkowaniu relacji między Krajowš Administracjš Skarbowš a innymi strukturami w ramach MF ma służyć nowelizacja ordynacji podatkowej, ustawy o finansach publicznych, a także przepisów wprowadzajšcych ustawę o KAS, którš podpisał prezydent Andrzej Duda.

Jak podała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent RP Andrzej Duda podpisał w œrodę ustawę "z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Przepisy wprowadzajšce ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej".

Nowe przepisy majš usprawnić działanie KAS. Jeden z przepisów eliminuje koniecznoœć automatycznego kierowania zapytania przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do szefa KAS, przy wydawaniu indywidualnej interpretacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, gdy KAS zajmował się już takim przypadkiem i istnieje już jego stanowisko.

Nowela zmienia też zasady obsługi teleinformatycznej Rejestru Zastawów Skarbowych oraz wyłšcza obowišzek zwracania się do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa przy podejmowaniu przez MF decyzji w sprawie finansowania niektórych potrzeb pożyczkowych. Przesšdza też, że budżet KAS zostanie wyodrębniony z budżetu państwa dopiero od 1 stycznia 2019 roku.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następujšcym po dniu ogłoszenia.

Od 1 marca działa Krajowa Administracja Skarbowa, która powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Jest wyspecjalizowanš administracjš rzšdowš, wykonujšcš zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należnoœci celnych, opłat oraz niepodatkowych należnoœci budżetowych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL