Pracownik będący zastępcą osoby kierującej wydziałem w urzędzie wojewódzkim, z uwagi na potrzeby tego urzędu, musiał świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych w porze nocnej. Czy należy mu się za nie czas wolny?

Nie.

W myśl art. 97 ust. 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) w sytuacji, gdy wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej (czyli zarówno pracownik – zatrudniony w tej służbie na podstawie umowy o pracę, urzędnik – zatrudniony na podstawie mianowania, jak i osoba zajmująca wyższe stanowisko) na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta. Pracownikowi służby cywilnej przysługuje w zamian czas wolny w tym samym wymiarze (art. 97 ust. 6 u.s.c.), a urzędnikowi za nadgodziny w porze nocnej - czas wolny w tym samym wymiarze, za pracę w niedzielę - dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto - inny dzień wolny (art. 97 ust. 7-8 u.s.c.). Powoduje to, że w sytuacji, gdy nadgodziny urzędnika przypadają w porze innej niż nocna oraz w dniu innym niż niedziela i święto nie należy mu się za nie rekompensata. Prawa do rekompensaty za nadgodziny nie mają także osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej. W myśl art. 52 pkt 2 u.s.c. do takich stanowisk należy m.in. stanowisko kierującego wydziałem lub komórką równorzędną w urzędzie wojewódzkim, a także zastępcy tej osoby.

W wyjaśnieniach departamentu służby cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (https://dsc.kprm.gov.pl) podkreślono jednak, że w przypadku członków korpusu mają zastosowanie ograniczenia wynikające z konieczności zapewnienia nieprzerwanego 11-godzinnego dobowego i 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku (art. 132 i art. 133 kodeksu pracy).

podstawa prawna: art. 9 ust. 1, art. 52, art. 97 ust. 5-10 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.),