Faktycznie, otrzymanie odprawy przysługującej z tytułu zwolnienia ze służby w Policji nie wyłącza prawa do odprawy emerytalnej przysługującej pracownikowi z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę i związanej z tym utraty statusu pracownika (patrz tekst główny). To czy pracownik może jeszcze upomnieć się o to świadczenie zależy, zatem od tego czy prawo do niego nie uległo przedawnieniu.

Co do zasady odprawa emerytalna staje się wymagalna w dacie rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r. (I PKN 508/97, OSNAPiUS 1999 nr 8, poz. 267), zgodnie, z którym roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później.

Potwierdza to też wyrok NSA z 10 października 1997 r. (I SA/Gd 791/96), w myśl, którego datą wymagalności tego świadczenia jest dzień rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego.

Należy, zatem przyjąć, że od tego dnia rozpoczyna biec trzyletni okres przedawnienia prawa do odprawy określony w art. 291 § 1 kp, mający tu zastosowanie na mocy art. 9 ustawy o służbie cywilnej. Jeśli zatem od daty wymagalności roszczenia nie upłynęły jeszcze trzy lata, były pracownik sc ma szanse, aby skutecznie upomnieć się u swojego byłego pracodawcy o wypłatę tego świadczenia.

podstawa prawna: Art. 291 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 108 ze zm.)