Co do zasady z pozytywnie ocenionym pracownikiem służby cywilnej powinna zostać zawarta umowa na czas nieokreślony. Wprawdzie art. 35 ust. 6 usc nie wprowadza obowiązku zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony w przypadku otrzymania przez pracownika pozytywnej pierwszej oceny, jednak należy uznać, że – m.in. ze względu na charakter pierwszej oceny, jako procedury stwierdzającej przygotowanie do pracy w służbie cywilnej – otrzymanie przez pracownika pozytywnej pierwszej oceny powinno skutkować propozycją zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony. Tak wynika z wyjaśnień Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowanych na stronie dsc.kprm.gov.pl w 2015 roku, w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania pierwszej oceny. Zdaniem Departamentu SC KPRM, w świetle przepisów art. 38 ust. 1 oraz art. 35 ust. 6 usc, w przypadku przyznania pozytywnej pierwszej oceny w sc zarówno wniosek kierownika komórki organizacyjnej zatrudniającej ocenianego jak i decyzja dyrektora generalnego urzędu, mogą odnosić się do nawiązania z ocenionym pracownikiem nowego stosunku pracy wyłącznie na czas nieokreślony.

Wskazane przepisy nie dają też prawa do różnicowania skutków przyznania oceny pozytywnej w zależności od poziomu tej oceny. Odstąpienie przez pracodawcę od złożenia takiej propozycji – mimo pozytywnej pierwszej oceny – powinno wynikać jedynie z obiektywnych okoliczności uniemożliwiających zawarcie takiej umowy (np. w przypadku braku możliwości finansowych urzędu, reorganizacji urzędu, likwidacji stanowiska pracy, zatrudnienia osoby w celu zastępstwa). —Małgorzata Jankowska

podstawa prawna: Art. 35, art. 37-38, art. 46 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1889 ze zm.)