Obu stronom bardzo zależy na tej rozmowie, pierwszej od czasu powołania Czaputowicza na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Inicjatorem był Polak, który w poniedziałek będzie w Brukseli na posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych UE. Okazało się jednak, że w tym dniu odpowiadający za procedurę praworządności wobec Polski Timmermans ma wizytę w Sofii. – Ustalono, że do spotkania jednak dojdzie, ale o szczegółach i miejscu rozmowy jeszcze nie zdecydowano – mówi nam nieoficjalnie polski dyplomata. Rado RMF FM podało, że miałoby to nastąpić w saloniku VIP na lotnisku w Brukseli, z naszych informacji wynika jednak, że na razie to jedna z opcji.

Timmermans od miesięcy narzekał na brak dialogu z Polską i apelował publicznie o spotkanie z ministrem Witoldem Waszczykowskim. Ten jednak regularnie odmawiał, podważając w ogóle kompetencje Komisji Europejskiej do zajmowania się reformą polskiego sądownictwa.

Nowy rząd nie zmienił zdania odnośnie do istoty sporu: nadal uważa, że reforma sądownictwa jest konieczna, nie jest sprzeczna z unijnymi traktatami i nie stanowi zagrożenia dla praworządności. Zmienił jednak retorykę na bardziej przyjazną i elementem tego jest właśnie oferta Czaputowicza spotkania z Timmermansem oraz wcześniejsze spotkanie premiera Morawieckiego z Junckerem i Timmermansem.