Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Zuckerberg będzie się tłumaczył przed Parlamentem Europejskim

123RF
Mark Zuckerberg zdecydował, że stawi się w Parlamencie Europejskim i odpowie na pytania w zwišzku z aferš Cambridge Analytica - informuje Sky News.

Przesłuchanie ma dotyczyć wykorzystywania danych osobowych przez Facebook.

- Założyciel Facebooka zaakceptował zaproszenie i przyjedzie do Brukseli tak szybko, jak to możliwe, być może już w przyszłym tygodniu - poinformował przewodniczšcy PE Antonio Tajani.

W ramach wizyty w PE Zuckerberg spotka się z liderami zasiadajšcymi w PE partii oraz członkami komitetu swobód obywatelskich Europarlamentu.

Zuckerberg ma stanšć przed PE już w przyszłym tygodniu.

Parlament Europejski już w kwietniu wzywał Marka Zuckerberga do przybycia na debatę na temat ochrony danych i prywatnoœci obywateli.

Posłowie PE chcieli wówczas, aby założyciel Facebooka odpowiedział na pytania na temat niewłaœciwego użycia danych osobistych Europejczyków. Wezwanie Zuckerberga ma zwišzek z aferš Cambridge Analytica - firmy, która za pomocš quizów umieszczanych na Facebooku zbierała dane o milionach użytkowników. Dane te miały być wykorzystane m.in. w czasie kampanii prezydenckiej w USA.

Facebook jest oskarżany o to, że pozwolił firmie Cambridge Analytica zebrać osobiste informacje na temat ponad 50 milionów użytkowników (według szacunków przedstawicieli Facebooka doszło do wycieku danych 87 milionów internautów, z czego 2,7 mln to obywatele UE).

Przewodniczšcy PE Antonio Tajani zaprosił dyrektora generalnego Facebooka, Marka Zuckerberga, do stawienia się przed Parlamentem tuż po nagłoœnieniu sprawy Cambridge Analytica przez media.

Ws. afery Cambridge Analytica Zuckerberg zeznawał już przed komisjami Senatu USA.

ródło: Sky News

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL