Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

KE zaproponuje mechanizm powišzania unijnych funduszy z praworzšdnościš

Vera Jurowa
Wikimedia Commons (By EU2016 NL from The Netherlands - 1601MBeek8292/CC BY 2.0)
Komisja Europejska zaproponuje 2 maja mechanizm powišzania unijnych funduszy z praworzšdnoœciš. O szczegółach powiedziała “Rzeczpospolitej” Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwoœci.

Korespondencja z Brukseli

— Mam bardzo mocne poparcie innych komisarzy nad wprowadzeniem takiej warunkowoœci — zapewniała Jurova.

W mechanizmie będzie mowa o koniecznoœci istnienia niezależnego i skutecznego wymiaru sprawiedliwoœci, który byłby gwarantem skutecznej walki z korupcjš i nadużyciami przy wykorzystywaniu unijnych funduszy, oraz silnego systemy audytu. Ponadto będzie też w nim mowa o ważnej roli Urzędu Prokuratora Europejskiego, który zacznie działać w 2020 roku i będzie zajmował się właœnie œciganiem nieprawidłowoœci przy wydawaniu unijnych funduszy. Ale nie w Polsce, bo rzšd nie dołšczył do tej inicjatywy. Zdaniem Jurovej powinien to teraz przemyœleć, bo udział w Urzędzie Prokuratora Europejskiego będzie ważny elementem przy konstruowaniu kryteriów wykorzystania unijnych pieniędzy.

 

W obecnym wieloletnim budżecie w latach 2014-20 Polska może dostać ponad 80 mld euro z polityki spójnoœci. Po 2020 roku ryzykujemy zmniejszenie tej puli ze względu na wyjœcie z UE dużego płatnika Wielkiej Brytanii oraz pojawienie się nowych priorytetów finansowych, jak obrona, bezpieczeństwo, migracja. Uzależnienie transferów od praworzšdnoœci uczyniłoby korzystanie z tej mniejszej puli pieniędzy trudniejszym. 

Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL