Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Merkel: nie możemy zrezygnować z kontroli granicznych

AFP
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w sobotę w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post" za utrzymaniem obowišzujšcych od dwóch lat kontroli granicznych. Komisja Europejska, której zgoda jest do tego konieczna, rozumie argumenty Berlina - dodała.

"Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych" - powiedziała Merkel. "Mam wrażenie, że Komisja Europejska jest otwarta na nasze argumenty" - dodała szefowa niemieckiego rzšdu.

Niemiecki rzšd wprowadził kontrole graniczne we wrzeœniu 2015 roku, w okresie największego nasilenia fali uchodŸców. Niemieckie służby koncentrowały się na kontrolowaniu granicy z Austriš, przez którš przedostawało się najwięcej migrantów podšżajšcych szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej. Wyrywkowe kontrole odbywały się też na granicach z Polskš i Czechami.

Na każdorazowe przedłużenie kontroli granicznych wewnštrz obszaru Schengen wymagana jest zgoda Brukseli. Obecne pozwolenie wygasa 11 listopada. Berlin sygnalizował chęć przedłużenia kontroli o kolejne pół roku. Zdaniem niemieckich mediów KE jest niechętna dalszemu przedłużaniu kontroli.

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało niemal 1,5 mln obcokrajowców z zamiarem ubiegania się o azyl.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL