Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

"Sunday Times": Warszawa ryzykuje pogłębieniem podziałów w ramach UE

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Lekceważšc reguły Unii Europejskiej we wszystkim, od niezależnoœci sšdownictwa po wycinkę drzew, Warszawa ryzykuje pogłębieniem podziałów w ramach Unii - ocenił w niedzielę brytyjski dziennik "Sunday Times".

Korespondent gazety przy Unii Europejskiej Bojan Pancevski napisał w tekœcie z Warszawy, że "Polska skutecznie demonstruje podejœcie +mieć ciastko i zjeœć ciastko+, ignorujšc Brukselę i nie rezygnujšc jednoczeœnie z korzyœci wynikajšcych z członkostwa w UE".

Dziennikarz ocenił, że "prawicowy rzšd Prawa i Sprawiedliwoœci, którego członkowie sš sojusznikami (brytyjskiej) Partii Konserwatywnej w Europie, planuje bezprecedensowš wojnę totalnš z Komisjš Europejskš".

"To toksyczny spór, który może dalej podzielić Unię Europejskš w czasie, kiedy blok mierzy się z kompleksowymi wyzwaniami i wewnętrznymi napięciami wynikajšcymi z wyjœcia Wielkiej Brytanii" - napisał Pancevski.

Jak zaznaczył, w "ubiegłych tygodniach instytucje UE zagroziły zawieszeniem polskiego prawa głosu w Brukseli, ale w serii wywiadów dla tej gazety czołowi politycy w Warszawie odrzucili te groŸby, deklarujšc, że nie ustanš w realizowaniu swoich kontrowersyjnych planów, które - jak twierdzš - sš zgodne z polskš konstytucjš".

Rozmawiajšc z "Sunday Times" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odrzucił krytykę ze strony UE, okreœlajšc jš jako "bezpodstawnš" i "niepoważnš".

"Wraz z Brexitem stracimy drugš największš gospodarkę Unii Europejskiej, a mimo tej katastrofy Komisja Europejska teraz chce zaczšć procedury i stracić także Polskę?" - zaznaczył w rozmowie z dziennikarzem Waszczykowski.

Cytujšc anonimowe Ÿródła w Brukseli, Pancevski twierdzi, że wewnštrz unijnych instytucji pojawiajš się głosy, że Komisja Europejska "przeszarżowała", rozpoczynajšc procedurę, mimo że prezydent Andrzej Duda zawetował kluczowe elementy reformy.

Dziennikarz zwrócił także uwagę, że opozycja ze strony KE wzmocniła popularnoœć rzšdzšcego PiS, a w efekcie czołowi ministrowie "rywalizujš w swoim eurosceptycyzmie, aby wygrać sympatię wyborców, ignorujšc nawet unijne nakazy sšdowe dotyczšce wstrzymania wycinki chronionej przez UNESCO Puszczy Białowieskiej".

"Ministrowie, którzy nie majš problemu z Komisjš, bojš się, że będš postrzegani jako przegrani" - powiedział "Sunday Times" szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

Zdaniem Pancevskiego "spór (Polski z KE) wywołuje alarm w UE ze względu na rozmiar i wpływ 40-milionowego, b. kraju bloku sowieckiego i największego odbiorcy finansowania z Brukseli".

Jak zaznaczył, tuż po tym, jak niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel ogłosił, że kraje odmawiajšce przyjęcia uchodŸców powinny mieć wstrzymanš wypłatę œrodków UE, lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział "historycznš kontrofensywę", m.in. domagajšc się reparacji wojennych od Niemców.

"68-letni Kaczyński nie zajmuje żadnego politycznego stanowiska, ale jest mózgiem daleko idšcego nieliberalnego procesu przemian w polskim społeczeństwie" - napisał Pancevski, wskazujšc, że plany, które zawierajš m.in. "kompletne przejęcie" mediów publicznych i "całkowity zakaz aborcji" majš poparcie wyborców na prowincji i rosnšcej liczby profesjonalistów i klasy œredniej.

Korespondent "Sunday Times" zaznaczył, że stopa zatrudnienia jest na rekordowo wysokim poziomie, a wzrost gospodarczy wynosi 3,6 proc., wspierany przez nadwyżkę budżetowš i "stabilny napływ zagranicznych inwestorów". Dziennik cytuje Tadeusza Kluka-Murdzeńskiego, doradcę biznesowego z Warszawy, który ocenił, że "PiS powstrzymał złodziejstwo", wskazujšc na uszczelnienie œcišgalnoœci VAT.

Dziennikarz zwrócił jednak uwagę na poważne napięcia wewnštrz społeczeństwa, przypominajšc, że "tysišce liberalnych mieszkańców miast protestujš przeciw rzšdowi".

Asystent Kaczyńskiego Radosław Fogiel porównał podziały do tych w USA po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, a nawet użył historycznego odniesienia do ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r., mówišc, że Polacy "stajš się jak Hutu i Tutsi".

Pancevski opisał Warszawę jako "tętnišcš życiem metropolię z odważnš architekturš, modnymi sklepami i eleganckimi restauracjami, co sprawiło, że stała się pieszczochem międzynarodowych magazynów o stylu życia". Dodał, że stołeczny Plac Zbawiciela, na którym spotyka się "nieznoszšca PiS miejska elita", jest "epicentrum nowej, cool Polski" i "spokojnie mógłby rywalizować z najmodniejszymi dzielnicami Londynu".

Rozmówczyni gazety, 40-letnia Justyna Dšbkowska, powiedziała, że "niepokoi jš wychowywanie dziecka w społeczeństwie, które ten rzšd próbuje stworzyć". Dšbkowska, która jest Żydówkš, wskazała również na kontrowersyjny wpis na Twitterze posła PiS Bogdana Rzońcy, który napisał, że "zastanawia się, dlaczego wœród aborterów jest tak dużo Żydów, mimo Holokaustu".

Pancevski kończy swój reportaż z Polski cytatem z byłego lokalnego działacza "Solidarnoœci" we wsi Muchówka w południowej Polsce, Kazimierza Krawczyka, który "choć wierzy, że PiS nie wszystko robi dobrze, to poprawił życie ludzi pracujšcych". "Ten rzšd został demokratycznie wybrany i pozwólmy mu rzšdzić przez cztery lata" - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL