Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Unia Europejska: Rozpoczęły się negocjacje ws. Brexitu

AFP
W Brukseli rozpoczęły się w poniedziałek negocjacje w sprawie wyjœcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chcemy głębokich i wyjštkowych relacji z UE; liczymy na konstruktywne rozmowy - oœwiadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis.

Szef brytyjskiego zespołu negocjacyjnego zaznaczył również, że Zjednoczone Królestwo więcej z Uniš łšczy, niż dzieli.

Z kolei główny negocjator strony unijnej Michel Barnier zapewnił uroczyœcie inaugurujšc rozmowy, że ich celem jest w pierwszym rzędzie wyjaœnienie wštpliwoœci spowodowanych perspektywš Brexitu. Wyraził nadzieję, że pierwszego dnia negocjacji zostanie opracowany plan rozmów oraz "ich priorytety".

W poniedziałek rano Barnier przyjšł Davisa w siedzibie Komisji Europejskiej. Na wieczór zaplanowano wspólnš konferencję prasowš obu polityków. Negocjacje zainaugurowano prawie dokładnie rok po referendum, w którym 23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zadecydowali o wyjœciu swego kraju z UE.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w cišgu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. Jak sygnalizował już wczeœniej Barnier, liczy on na to, że negocjacje zakończš się do paŸdziernika 2018 roku, by parlamenty państw unijnych oraz brytyjski zdšżyły ratyfikować porozumienie, jeœli uda się je wypracować w toku negocjacji.

27 państw UE jako priorytety negocjacji zdefiniowały los brytyjskich obywateli w Unii oraz unijnych w Wielkiej Brytanii po Brexicie, kształt granicy z Irlandiš, która po Brexicie stanie się zewnętrznš granicš UE oraz uregulowanie finansowych zobowišzań Londynu wobec Unii. Choć Brytyjczycy chcieli omawiać w pierwszej kolejnoœci przyszłe relacje, zwłaszcza handlowe, ze Wspólnotš, to wydaje się, że ostatecznie zaakceptowali plan proponowany przez UE, która nie będzie mówić o przyszłoœci, dopóki nie zostanš osišgnięte wystarczajšce postępy w trzech priorytetowych kwestiach - pisze AFP.

 

 

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL