Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Łapiński: Tusk powinien być bezstronny i neutralny w swoich działaniach

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk powinien być bezstronny i neutralny w swoich wypowiedziach i działaniach; bezstronny i neutralny wobec wszystkich państw członkowskich - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński pytany był w radiu Zet jak przyjšł słowa wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego (PiS), który powiedział, że b. premier, obecny przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk jest "niemieckim popychlem".

W niedzielę Brudziński komentujšc reakcję szefa Rady Europejskiej na wystšpienie premier Beaty Szydło w Auschwitz ocenił, że Donald Tusk jest niemieckim popychlem.

"Szczerze mówišc nie słyszałem ich (tych słów) potem o nich czytałem. (...) Jeœli miałbym okreœlać Donalda Tuska to myœlę, że znalazłbym wiele innych słów, które by też mogły go opisać" - powiedział Łapiński.

Zapytany, czy wzywa Donalda Tuska do dymisji z funkcji przewodniczšcego Rady Europejskiej odpowiedział: "Ja nie wzywam Donalda Tuska do żadnej dymisji tylko mówię, że dla jasnoœci sprawy chyba lepiej jest, że albo ktoœ zachowuje funkcję szefa Rady Europejskiej i jest bezstronny i neutralny w swoich wypowiedziach, swoich działaniach, bezstronny i neutralny wobec wszystkich państw członkowskich" - podkreœlił rzecznik prezydenta. "Donald Tusk zapewniał, że będzie bezstronny i neutralny" - dodał prezydencki minister.

"Co innego jest jeœli mówimy, że jeœli Donald Tusk jest Polakiem to liczymy, że ta jego funkcja będzie w jakiœ sposób Polsce sprzyjać, bo tak zresztš ja cały czas słyszę od Platformy, że popierajcie Donalda Tuska, czy powinniœcie popierać Donalda Tuska, bo on Polsce załatwi to, tamto owamto" - zaznaczył Łapiński.

Na pytanie w jakich sytuacjach Donald Tusk powinien być bezstronny Łapiński odparł, że były premier nie powinien angażować się w spór polityczny w Polsce po jednej stronie. "Natomiast jako polityk, który był premierem Polski, jest Polakiem, powinien w taki sposób nazwijmy delikatny jak to robiš inni wysocy rangš urzędnicy, czy politycy unii pamiętać, że jest z Polski i jest Polakiem" - podkreœlił.

"Donald Tusk kiedy ubiegał się o reelekcję jako szef Rady Europejskiej zapewniał, bo pojawiały się takie zarzuty, że nie jest bezstronny w sporze politycznym w Polsce, toczšcym się w Polsce, zapewniał, że będzie neutralny i bezstronny. Co innego jest, jeœli mówimy o jego funkcji jako szefa Rady Europejskiej i tym jakie sprawy stajš na agendzie unijnej" - zaznaczył rzecznik prezydenta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL