Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Juncker nie obawia się zwycięstwa Le Pen, bo UE jest silna i przetrwa

Bloomberg
Przewodniczšcy Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie widzi potrzeby tworzenia planu awaryjnego dla UE, ponieważ uważa, że Unia jest nas tyle silna, że przetrwa nawet wtedy, gdy wybory we Francji wygra kandydat eurosceptyczny, jak np. Marine Le Pen.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji już w niedzielę i dlatego rzeczniczka KE Mina Andreewa była pytana w pištek o to, na ile KE jest przygotowana na "Frexit", czyli wyjœcie Francji z UE. Andreewa odpowiedziała, że pytanie jest dobrš okazjš dla przypomnienia słów Junckera o tym, że "kocha wybory, bo sš normalnš częœciš demokracji".

"Dlatego też nie widzimy potrzeby tworzenia planu ratunkowego. To nie kryzys, a możliwoœć dla demokracji. To także szansa dla Francuzów, żeby przedstawili swoje oczekiwania w tych wyborach" - powiedziała Andreewa. Przypomniała też słowa szefa KE o tym, że jest pewny, iż Unia Europejska jest wystarczajšca silna, by przetrwać, nawet jeœli wybory wygra kandydat eurosceptyczny, jak szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, Le Pen.

Juncker powiedział wczeœniej w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag", że "nawet jeœli wybory wygra Marine Le Pen, nie oznacza to końca projektu europejskiego".

Nie wszyscy w Komisji Europejskiej sš jednak tak optymistyczni jak Juncker. Przykładowo unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, socjalista Pierre Moscovici w niedawnym wywiadzie dla kanału I-Tele mówił, że zwycięstwo Le Pen "jest poważnš hipotezš". Francuski komisarz podkreœlił, że "Le Pen pragnie zniszczyć Unię Europejskš", a "Europa bez Francji nie ma żadnego sensu".

W artykule, który ukazał się na łamach dziennika "Le Monde", Moscovici powtórzył tezę, że "głosowanie na Le Pen oznacza wyjœcie ze strefy euro i przywrócenie zdewaluowanego franka oraz utratę siły nabywczej", co stanowi "totalne szaleństwo". Komisarz ostrzegł, że koniec euro i Unii Europejskiej wbrew temu, co twierdzš ludzie, którzy pragnš, aby do tego doszło, "nie oznaczałyby katharsis, lecz kataklizm".

Według komisarza protektorem Francji rzšdzonej przez Marine Le Pen mogłaby być Rosja prezydenta Władimira Putina lub Stany Zjednoczone prezydenta Donalda Trumpa, co w obu przypadkach oznaczałoby "ograniczonš suwerennoœć".

W czołówce sondaży przed pierwszš turš wyborów prezydenckich znajdujš się centrysta Emmanuel Macron, Marine Le Pen, przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon oraz kandydat centroprawicy Francois Fillon. Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o 8 rano. Lokale wyborcze otwarte będš do godz. 19, a w wielkich miastach, jak Paryż, Lyon czy Marsylia - do godz. 20.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL