Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Juncker i Tusk ostro o Turcji: skandaliczne porównania z nazizmem

AFP
Zarzucanie przez Turcję Holandii, Niemcom czy innym krajom UE nazizmu jest skandaliczne - ocenił w œrodę przewodniczšcy Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreœlił, że UE jest solidarna z Holandiš.

"To skandaliczne, co w Turcji zarzuca się Holandii, Niemcom i innym. Nigdy nie zaakceptuję porównań z nazizmem" - oœwiadczył Juncker w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Dodał, że jego kraj, Luksemburg, był okupowany przez nazistów w czasie II wojny œwiatowej.

"Społeczeństwo cierpiało, mój ojciec musiał walczyć w armii hitlerowskiej. Jest nie do zaakceptowania, gdy porównuje się współczesnš sytuację z nazizmem" - powiedział Juncker, odnoszšc się do wypowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i innych przedstawicieli tureckich władz. "Wydaje się, że ktoœ oddala się od UE. To przecież nie Unia Europejska chce wstšpić do Turcji, ale odwrotnie" - dodał Juncker.

Z kolei Tusk przypomniał, że Rotterdam, gdzie w miniony weekend doszło do starć miedzy tureckimi demonstrantami a policjš, ucierpiał w czasie wojny z ršk nazistów. Przypomniał, że to miasto Erazma, niderlandzkiego filozofa, humanisty. "Jeżeli dziœ ktoœ widzi faszyzm w Rotterdamie, jest całkowicie oderwany od rzeczywistoœci" - powiedział Tusk.

"Europa to Holandia, Holandia to Europa, to miejsce demokracji i wolnoœci. Rotterdam to miasto Erazma, które naziœci zniszczyli. Wszyscy jesteœmy solidarni z Holendrami. Jesteœmy Europejczykami" - powiedział Tusk.

Napięcia między Holandiš a Turcjš rozgorzał, gdy władze holenderskie zakazały udziału przedstawicieli rzšdu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaœć decyzja w sprawie zmiany ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

W weekend władze Holandii nie udzieliły zgody na lšdowanie w Rotterdamie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu, zaœ turecka minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatma Betul Sayan, która przybyła na wiec do Rotterdamu mimo jego odwołania, została eskortowana przez holenderskš policję do granicy z Niemcami.

Wydarzenia te doprowadziły do ostrego konfliktu dyplomatycznego. Prezydent Turcji nazwał Holandię "republikš bananowš" i krajem "niedobitków nazizmu", zapowiadajšc, że kraj ten "zapłaci cenę i nauczy się, czym jest dyplomacja".

Na poczštku marca Erdogan w podobny sposób krytykował Niemcy, gdzie władze ze względów bezpieczeństwa także nie wydały zezwolenia na udział tureckich polityków w wiecach na terenie Niemiec.

"Niemcy, nie macie nic wspólnego z demokracjš i powinniœcie wiedzieć, że wasze obecne działania niczym się nie różniš od okresu nazistowskiego" - powiedział prezydent na niedawnym wiecu w Stambule. "Myœlałem, że Niemcy już dawno zrezygnowały z tego rodzaju praktyk. Myliliœmy się. Udzielacie nam lekcji demokracji, a potem zabraniacie ministrom zabrać głos" - mówił Erdogan.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL