Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

"Le Soir": KE pokazała, że nie ma klapek na oczach

123RF
Komisja Europejska przedstawiajšc pięć różnych możliwoœci przyszłoœci UE pokazała, że nie ma "klapek na oczach" i dostrzegła również tych, którzy opowiadajš się za "mniejszš Europš" - pisze belgijski dziennik "Le Soir".

To reakcja na przedstawione w œrodę przez szefa Komisji Europejskiej pięć scenariuszy dla UE do 2025 roku, które przewidujš takie opcje jak: rozluŸnienie integracji i skupienie się tylko na jednolitym rynku, Europę wielu prędkoœci lub zacieœnienie współpracy aż do federalizmu.

Autorka "Le Soir" Elodie Lamer podkreœliła, że teraz piłka jest po stronie państw unijnych. Przytaczajšc słowa, jakie miały paœć podczas zamkniętej debaty kolegium komisarzy nad scenariuszami dla UE, Lamer wskazała, że Komisja chce teraz traktować rzšdy "jak kogoœ, kogo się kocha", co oznaczać ma zaprzestanie psucia relacji między Brukselš a stolicami krajów UE.

"Le Soir" zwraca uwagę na natychmiastowš wspólnš niemiecko-francusko reakcję na scenariusze Junckera, w której ministrowie spraw zagranicznych dwóch krajów Sigmar Gabriel i Jean-Marc Ayrault wskazali, że trzeba znaleŸć lepsze sposoby obchodzenia się ze zróżnicowanymi poziomami ambicji krajów członkowskich, aby zagwarantować, że Europa będzie lepiej zaspokajać oczekiwania wszystkich jej obywateli.

Przytaczajšc z kolei reakcje w Belgii "Le Soir" pisze o wypowiedzi byłego premiera tego kraju, obecnie lidera liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadta, który wezwał rzšdy do zrobienia "skoku do przodu" w integracji.

Za federalizmem opowiedział się też inny belgijski polityk reprezentujšcy Partię Chrzeœcijańsko-Demokratyczna i Flamandzkš (CD&V) Tom Vandenkendelaere. Z kolei wypowiadajšcy się w imieniu centroprawicowego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) Sander Loones z zadowoleniem przyjšł fakt, że Komisja zdała sobie sprawę, że dla Europy jest więcej niż jedna opcja.

Inny z zajmujšcych się tematykš europejskš autorów "Le Soir" Jurek Kuczkiewicz zwrócił uwagę w osobnym tekœcie, że choć Komisja Europejska powinna być siłš wyznaczajšcš kierunek UE, tym razem postanowiła przedstawić różne opcje dotyczšce przyszłoœci integracji.

- To nie jest gotowe rozwišzanie, które miałoby sprawić, że Europa wyjdzie ze stagnacji, czy przestanie rozczarowywać opinie publicznš - zauważył Kuczkiewicz wskazujšc, że debata na temat przyszłoœci UE składajšcej się z 27 państw dopiero się zaczyna.

Jego zdaniem nie należy przykładać wagi do wszystkich scenariuszy, bo ten, który zakłada kontynuację dotychczasowej polityki, jest bezcelowy, zaœ opcja ograniczajšca UE do jednolitego rynku byłaby krokiem wstecz. Z kolei Europa wielu prędkoœci zdaniem autora "Le Soir" byłaby złš odpowiedziš na Brexit, bo nie reprezentowałaby zjednoczonej Unii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL