Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Ryszard Czarnecki: Donald Tusk budzi opór wielu krajów UE

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej powinna uzyskać ponadpartyjne poparcie. Ona zwiększa szanse na objęcie tej funkcji przez Polaka, ponieważ kandydatura Donalda Tuska budzi opór wielu krajów UE - twierdzi wiceprzewodniczšcy Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Rzecznik PO Jan Grabiec mówił zaœ, że kandydatura Saryusz-Wolskiego nie ma w Europie żadnego poparcia, została zgłoszona nawet wbrew państwom Grupy Wyszehradzkiej i może się skończyć socjalistš w roli przewodniczšcego Rady.

Politycy byli pytani w TVP Info m.in. o decyzję zarzšdu krajowego Platformy Obywatelskiej o usunięciu Saryusz-Wolskiego z partyjnych szeregów po tym, jak MSZ ogłosił wysunięcie jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. B. europoseł PO będzie konkurował z b. przewodniczšcym PO i b. premierem Donaldem Tuskiem, który zabiega o drugš, 2,5-letniš kadencję na tym stanowisku. Do tej pory Tusk był jedynym oficjalnie ogłoszonym kandydatem.

"To, że w tej chwili (Saryusz-Wolski - przyp. red.) został wyrzucony z Platformy, osłabia szanse Polaka (...) na to stanowisko" - ocenił Czarnecki. "Nie rozumiem działań Platformy, bo jeżeli mamy szanse, żeby tam był Polak, to trzeba robić wszystko, żeby był" - dodał.

Polityk stwierdził, że w Brukseli oprócz Tuska nieoficjalnie sondowane były inne kandydatury na szefa Rady Europejskiej - m.in. b. premier Danii Helle Thorning-Schmidt oraz b. kanclerza Austrii Wernera Faymanna. Jednoczeœnie - według niego - przy obsadzaniu najwyższych stanowisk w UE od 2014 r. stosowana jest zasada konsensusu.

"Jak widać, kandydatura Donalda Tuska budzi opory, budzi sprzeciwy. Nasza propozycja jest taka, żeby zaczšć sondować innego Polaka, żebyœmy jednak tam naszego człowieka mieli - naszego w sensie Rzeczpospolitej Polskiej, państwa polskiego. I jestem zdumiony tš reakcjš histerycznš, emocjonalnš, mało politycznš Platformy, bo ona przez to jakby chciała zmniejszyć szanse naszego rodaka na to stanowisko" - mówił europarlamentarzysta.

"Rzšd polski, uruchamiajšc inicjatywę z panem Jackiem Saryusz-Wolskim właœnie zwiększa szanse na to, że będzie Polak, bo jeżeli (...) słyszymy o kandydatach z Danii czy z Austrii, to może Jacek Saryusz-Wolski będzie mniej kontrowersyjny" - przekonywał Czarnecki.

Podkreœlił też, że wysunięcie kandydatury Saryusz-Wolskiego ma zwišzek z poparciem Tuska dla uruchomienia wobec Polski "procedury ochrony praworzšdnoœci w Polsce, na końcu której sš sankcje przeciwko naszej ojczyŸnie".

"To jest nauczka dla polityków polskich, którzy dzięki Rzeczpospolitej obejmujš ważne stanowiska międzynarodowe, w tym wypadku unijne, że jeżeli podnoszš rękę na Polskę - a Donald Tusk podniósł (...) - muszš się spodziewać, że Rzeczpospolita im powie ťnieŤ" - powiedział Czarnecki. Według niego, gdyby nie działania wymierzone w Polskę, Tusk "miałby szanse na poparcie polskiego rzšdu".

Z wiceszefem europarlamentu spierał się na antenie TVP Info rzecznik prasowy PO Jan Grabiec, który podkreœlał, że kandydatura Saryusz-Wolskiego została przez Polskę zgłoszona "wbrew głowom innych państw, nawet głowom państw Grupy Wyszehradzkiej" i "nie ma w Europie żadnego poparcia". Jak mówił, głównym celem jej wysunięcia jest "rzucanie kłód pod nogi" kandydaturze Tuska. "Niestety Jacek Saryusz-Wolski sprzedał duszę diabłu" - powiedział.

Jak dodał, efektem tych działań może być wybór socjalisty z Danii czy z Włoch na szefa RE, a w konsekwencji - "szybki tryb procedowania nad sankcjami wobec Polski" i "ostry spór z Brukselš". "Wiadomo, że Donald Tusk dotychczas tonował te zapędy państw rzšdzonych przez socjalistów w UE, które chciały debatować już na temat sankcji wobec Polski od dłuższego czasu; tymczasem socjalista jako przewodniczšcy Rady Europejskiej z pewnoœciš tę dyskusję przyspieszy. No, ale o to może chodzi właœnie Jarosławowi Kaczyńskiemu, żeby wejœć w spór z Brukselš i powoli wyprowadzać Polskę z UE" - argumentował rzecznik Platformy.

"Ta sytuacja przypomina trochę historię jak by przed finałem Ligi Mistrzów zespół zmieniał bramkarza i zamiast bramkarza, który stale bronił, osišgał sukcesy - był premierem siedmioletnim, przeprowadził Polskę przez kryzys ekonomiczny, przeprowadził UE przez kryzys dotyczšcy uchodŸców, udanie (...). Tego bramkarza zastępuje się bramkarzem może doœwiadczonym, ale jednak grajšcym w trzeciej lidze, który nigdy premierem, ani prezydentem nie był i który nie ma żadnych szans" - mówił Grabiec.

"Ja uważam, że dzisiaj kłótnie partyjne sš niepotrzebne. Jest jeden oficjalny kandydat polskiego rzšdu. Uważam, że polska opinia publiczna, a także opozycja, powinna tego kandydata poprzeć" - odparł mu Czarnecki. "Prosiłbym opozycję o wsparcie, trzeba zrobić wszystko, aby to jednak Polak został szefem RE" - dodał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL