Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Brexit to kłopoty dla londyńskiego City

AFP
Decyzja Brytyjczyków o wyjœciu ich kraju z UE, czyli tzw. Brexit, zaszkodziłaby poważnie interesom londyńskiego City, doprowadzajšc do ucieczki częœci międzynarodowych firm finansowych do strefy euro - pisze brytyjski "Financial Times".

Londyńskie City, œwiatowe centrum finansowe, "to jeden z niewielu obszarów, w których Zjednoczone Królestwo pozostaje niekwestionowanym globalnym liderem" - pisze "FT".

"Wielka Brytania ma dodatnie saldo w wymianie usług finansowych z zewnętrznymi partnerami, w tym z Uniš Europejskš. Około jednej czwartej brytyjskiego sektora finansowego jest zwišzane z rynkiem unijnym, a jest to równowartoœć 2 proc. PKB. Dochodzi jeszcze do tego szerszy wachlarz usług profesjonalnych" zwišzanych z finansami - wyjaœnia dziennik. Jeżeli Wielka Brytania straci choć jednš przewagę konkurencyjnš w całej ofercie londyńskiego City, to dochodowoœć sektora będzie uszczuplona.

Zwolennicy Brexitu "utrzymujš, że tak się nie stanie, a przy tym argumentujš, że rynki pozaeuropejskie rosnš szybciej niż UE". Ale gdyby Zjednoczone Królestwo wyszło z Unii, to zagraniczne firmy niepochodzšce z Europy nie mogłyby już lokować swoich europejskich kwater głównych w Londynie i zarazem prowadzić swobodnego handlu z resztš krajów unijnych, bo utrudnieniem będš - między innymi - kwestie paszportowe i wizowe - tłumaczy "FT".

"A gdy te firmy zacznš przenosić swe biura do Paryża czy Frankfurtu, skala i zasięg ich operacji w Wielkiej Brytanii zacznie się kurczyć" - ostrzega dziennik finansowy.

"Jeżeli City ma prosperować, Wielka Brytania musi pozostać przy europejskim stole, budować porozumienia i bronić swego cennego terytorium" - konkluduje "FT".

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron od miesięcy próbuje wypracować porozumienie z UE, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W ubiegłym tygodniu przywódcy UE dostali od szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska wynegocjowany z Londynem projekt dokumentu końcowego lutowego szczytu, który zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona.

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbujš wypracować przywódcy państw Unii na szczycie 18-19 lutego. Następnie na temat porozumienia wypowiedzš się Brytyjczycy w planowanym referendum, które zdaniem polityków może się odbyć już latem.

Z opublikowanego w pištek sondażu YouGov dla dziennika "The Times" wynika, że wyjœcie Wielkiej Brytanii z UE popiera 45 proc. Brytyjczyków; to największe poparcie dla Brexitu od wrzeœnia 2015 roku. Za pozostaniem we Wspólnocie opowiedziało się 36 proc. ankietowanych, a 19 proc. nie wiedziało, jak zagłosowałoby w referendum lub czy w ogóle wzięłoby w nim udział.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL