Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Polityk CSU do Merkel: Niszczysz Europę

PAP/EPA
Były premier Bawarii Edmund Stoiber zarzucił kanclerz Angeli Merkel popełnienie błędu polegajšcego na otwarciu, na własnš rękę, we wrzeœniu granicy dla uchodŸców co doprowadziło do kryzysu w UE.

- Podobnie jak Horst Seehofer (obecny premier Bawarii - red.) uważam otwarcie na własnš rękę granicy za ciężki błšd. Ta decyzja doprowadziła do absolutnego europejskiego kryzysu - powiedział Stoiber w wywiadzie, który ukazał się w dzienniku "Sueddeutsche Zeitung". - Zdefiniowaliœmy ten problem, nie pytajšc innych europejskich rzšdów, jako problem europejski, otworzyliœmy granice i zażšdaliœmy ustalenia kwot (uchodŸców), jednak nasi europejscy partnerzy zdecydowanie je odrzucajš - dodał Stoiber.

Zdaniem bawarskiego polityka rzšd Merkel "postawił inne kraje europejskie przed faktami dokonanymi". - Ciężkim błędem jest to, że Niemcy patrzš na wszystko ze swojego punktu widzenia - ocenił bawarski polityk. - Uważamy, że inni widzš kryzys w identyczny sposób. Ale tak nie jest. Inni nie chcš podšżać tš samš drogš - dodał Stoiber.

Bawarski polityk ujawnił, że podczas spotkania z Merkel z władzami rzšdzšcej w Bawarii CSU na poczštku stycznia powiedział szefowej rzšdu, że "niszczy Europę". Stoiber wyjaœnił, że polityka Merkel, której głównym elementem jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE, jest "trudna do wykonania i wymaga dużo czasu". - Konieczny jest plan B - powiedział były premier Bawarii. - Musimy zabezpieczyć naszš granicę i przestrzegać aktualnego prawa. Na naszych granicach panujš obecnie warunki bezprawne. Nie wiemy nawet, kto wjeżdża do naszego kraju - podkreœlił.

Stoiber opowiedział się za "całkowitym zamknięciem" niemieckiej granicy dla imigrantów. - Nie wejdzie nikt, kto wjeżdża z bezpiecznego kraju trzeciego. Wtedy Europejczycy bardzo szybko zobaczš, że problem uchodŸców jest problemem europejskim - tłumaczył Stoiber.

Polityk zaznaczył, że Merkel ma na zmianę polityki czas "najwyżej do końca marca". - Merkel musi zmienić swojš politykę, gdyż w przeciwnym razie Niemcy i Europa muszš liczyć się ze zgubnymi następstwami - podkreœlił. Jeżeli to nie nastšpi, po wyborach lokalnych w połowie marca "dojdzie do konfliktu" - ostrzegł Stoiber, dodajšc, że "CSU nie odpuœci".

W połowie marca odbędš się wybory do parlamentów w trzech krajach zwišzkowych - Saksonii-Anhalcie, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. Chrzeœcijańscy demokraci obawiajš się, że ze względu na kontrowersyjnš politykę Merkel stracš głosy na rzecz populistycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Stoiber kierował rzšdem Bawarii w latach 1993-2007, sprawujšc w latach 1999-2007 równolegle funkcję szefa CSU. Obecnie 74-letni polityk jest honorowym przewodniczšcym bawarskiej partii. Nadal uważany jest za osobę wpływowš w Bawarii. CSU od miesięcy krytykuje politykę rzšdu i domaga się zmiany kursu.

Zobacz także:

Eurowizja bez Polski?

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL