Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Włochy: Odciski palców od każdego migranta

AFP
We Włoszech będš pobierane odciski palców od wszystkich migrantów, którzy przekroczš granicę państwa, nawet jeœli oznaczać to będzie użycie wobec nich siły - zapowiedział w œrodę szef włoskich władz imigracyjnych Mario Marcone.

Urzędnik podkreœlił w rozmowie z agencjš Reutera, że władze Włoch pozwolš odpowiednim służbom na "adekwatne" użycie siły wobec migrantów, którzy nie będš chcieli poddać się tej procedurze w specjalnych hotspotach, gdzie prowadzona jest rejestracja przybyłych do Europy uciekinierów.

Marcone przyznał, że procedurze pobrania odcisków palców ma zostać objętych od listopada aż 90 proc. migrantów. Jak dodał, każda osoba, która nie wyrazi na to zgody zostanie aresztowana, a następnie deportowana z Włoch.

Zgodnie z prawem włoskim, migranci mogš przebywać w hotspotach do 48 godzin, a następnie po dokonaniu rejestracji, której elementem jest pozostawienie odcisków palców, muszš być przeniesieni do już istniejšcych oœrodków imigracyjnych, gdzie oczekujš na przyznanie azylu. Jednak wiele tysięcy uchodŸców robi wszystko by nie poddać się procedurze rejestracyjnej, gdyż chcš ubiegać się o azyl w innych europejskich krajach np. w Niemczech, czy w Szwecji.

Od poczštku roku na wybrzeża Włoch dotarło ponad 120 tysięcy imigrantów i uchodŸców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL