Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Z Syrii do Europy przez Rosję

AFP
Strumień uchodŸców przedostaje się za kręgiem polarnym do Norwegii z arktycznej częœci Rosji.

Na zapleczu norweskiego przejœcia granicznego w Storskog – jedynego na dalekiej północy kraju – leży góra porzuconych rowerów. Szef policji z pobliskiego Kirkenes Hans Moellebakken pokazuje je pytany o syryjskich uchodŸców.

Zgodnie z przepisami granicy nie wolno przekraczać pieszo. Dlatego Syryjczycy kupujš rowery i pedałujš szosš z odległej o 30 kilometrów od granicy rosyjskiej miejscowoœci Nikiel. Większoœć jednak wybiera wygodniejszš drogę: wynajmujš taksówkę w Murmańsku (odległym o około 180 kilometrów od Norwegii), dojeżdżajš niš w pobliże przejœcia granicznego, wiozšc rowery samochodem, i tylko ostatnie 100 metrów przejeżdżajš na nich.

Żaden taksówkarz nie chce bowiem ich wwozić do Norwegii, mimo że mieszkańcy przygranicznych rejonów Rosji majš przepustki pozwalajšce na podróżowanie bez wiz (podobnie jak mieszkańcy Kaliningradu do Polski). „Z powodu uchodŸców Norwegowie mogš rozebrać cały samochód na œrubki i jeszcze odebrać przepustkę" – tak „Komsomolskiej Prawdzie" taksówkarz z Murmańska tłumaczył, dlaczego Syryjczycy muszš jeŸdzić przez granicę na rowerach. Moellebakken powiedział zaœ, że policja obecnie karze mandatami (ok. 700 dol.) kierowców wwożšcych uchodŸców do kraju – za współudział w handlu ludŸmi.

UchodŸcy dostajš się do Rosji z Syrii lub obozów uchodŸców w Libanie, w każdym razie rosyjskie wizy dostajš w ambasadach w Bejrucie lub Damaszku. Łšcznie z biletem samolotowym do Moskwy kosztuje to ich ok. 1,8 tys. dol. Potem pocišgiem do Murmańska przez Petersburg, a z Murmańska taksówkš – z rowerami. Wszystko razem kosztuje od szeœciu do dziewięciu razy mniej niż koszt podróży z Turcji przez Grecję do Niemiec (gdzie 2,5 tys. dol. trzeba zapłacić przemytnikom za samo przepłynięcie morza).

Jednak rosyjskie władze twierdzš, że „północnš trasę" wybierajš jedynie setki, a nie setki tysięcy emigrantów. – Poprzednio granicę przechodziło 20 cudzoziemców miesięcznie, teraz – około 300 – mówi jeden z urzędników murmańskiego FSB. Jednak norweska policja znalazła w cišgu miesišca 400 Syryjczyków.

Głównym problemem jest to, że rosyjscy urzędnicy nie wiedzš, ilu syryjskich uchodŸców znajduje się na terenie ich ogromnego państwa. – Według danych z końca sierpnia na terenie Rosji było 6 tysięcy obywateli Syrii – poinformowała „Rz" służba prasowa rosyjskiej Federalnej Służby Migracji. Jednak szef Służby Konstantin Romodanowski mówił dziennikarzom o 12 tysišcach. Organizacje społeczne zajmujšce się uchodŸcami informujš z kolei, że tylko w Moskwie jest ich 5–10 tysięcy.

Tymczasem w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo koczuje już trzeci tydzień szeœcioosobowa rodzina kurdyjska z Syrii. Straż graniczna twierdzi, że ich paszporty sš fałszywe, mimo że majš w nich najprawdziwsze rosyjskie wizy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL