Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Austria zamyka przejście graniczne z Węgrami

AFP
Ze względów bezpieczeństwa władze Austrii zamknęły rano przejœcie graniczne w Nickelsdorfie na autostradzie A4, na granicy z Węgrami - podała agencja APA. Dziesištki migrantów idš w kierunku Wiednia - twierdzi Reuters.

W wydanym komunikacie austriacka krajowa dyrekcja dróg i autostrad napisała, że "duży napływ ludzi w pasie granicznym sprawił, że wprowadzenie blokady w obu kierunkach było konieczne".

Przejœcie zamknięto około godz. 7. Nie jest jasne, jak długo będzie obowišzywała blokada. Wielka fala migrantów przybywa przez Serbię i Węgry do Austrii, przy czym większoœć tych ludzi zamierza udać się dalej do Niemiec.

Jak powiedział rzecznik policji z austriackiego kraju zwišzkowego Burgenland, w czwartek ok. 8 tys. migrantów przekroczyło granicę węgiersko-austriackš, a kolejne 3,6 tys. od północy z czwartku na pištek. Oczekuje się, że pištkowa liczba migrantów będzie podobna.

"Około 1,5 tys. ludzi spędziło noc pod gołym niebem" - dodał rzecznik. Władze próbujš przewieŸć tych ludzi 30 autobusami do miejsc, "skšd mogš kontynuować podróż" - powiedział. Węgry dowoziły w ostatnich dniach tysišce migrantów do granicy z Austriš. Większoœć z nich następnie austriackimi pocišgami udaje się do Niemiec lub państw na północy Europy.

"Mafia przemytników ludzi wydała na nasze usługi co najmniej 50 mln euro" - powiedział szef austriackich kolei OeBB w wywiadzie dla czasopisma "Format", pytany o koszty transportowania migrantów przez Austrię. W czwartek koleje OeBB poinformowały, że z powodu ogromnego przecišżenia pocišgów przyjeżdżajšcych z Węgier muszš tymczasowo wstrzymać komunikację kolejowš z tym krajem. W cišgu najbliższych godzin OeBB zdecydujš, czy wznowić ruch z Węgrami.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL