Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Niemcy: 48 Irakijczyków zniknęło z ośrodka w Eisenhuettenstadt

AFP
Niemal wszyscy Irakijczycy zatrzymani w nocy z pištku na sobotę w Brandenburgii, blisko granicy z Polskš, zniknęli z oœrodka dla uchodŸców w Eisenhuettenstadt; przewieziono ich tam po wykryciu nielegalnego przekroczenia granicy - podaje "Berliner Zeitung".

W oœrodku w Eisenhuettenstadt na południe od Frankfurtu nad Odrš pozostało dwóch z 50 Irakijczyków zatrzymanych na autostradzie A12 nieopodal granicy z Polskš. Według dziennika "Berliner Zeitung" sš to nastolatek podróżujšcy bez opiekunów oraz jeszcze jedna osoba, która schowała się pod łóżkiem.

Gazeta pisze w poniedziałek, że pozostali migranci zostali prawdopodobnie zabrani z oœrodka przez krewnych mieszkajšcych w innych częœciach Niemiec.

"Pokoje sš puste" - powiedział kierownik placówki Frank Nuernberger.

Niemiecka policja w nocy z pištku na sobotę zatrzymała jadšcš w kierunku Berlina ciężarówkę na autostradzie A12 w okolicach zjazdu na Muellrose, ok. 10 km od granicy z Polskš.

46-letni Turek - kierowca pojazdu trafił do aresztu. W areszcie przebywa też 26-letni Syryjczyk, podejrzany o współpracę z przemytnikami, który jako jedyny z grupy miał dokument tożsamoœci.

Z ustaleń policji wynika, że migranci byli wczeœniej zarejestrowani w Rumunii. Ich odciski palców znajdujš się w europejskim systemie komputerowym Eurodac - pisze "Berliner Zeitung". Zgodnie z tzw. systemem dublińskim powinni zostać odesłani do Rumunii.

Według gazety, niemiecka policja obawia się, że przemytnicy ludzi będš w coraz większym stopniu wykorzystywać tzw. trasę wschodniš, biegnšcš przez Słowację i Polskę bšdŸ Czechy. W minionych tygodniach na terenie Niemiec zatrzymano kilka grup migrantów z tego kierunku.

Kilka dni wczeœniej po niemieckiej stronie granicy w Bad Muskau na terenie k

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL