Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Szwecja: Gmina kupiła 3 mieszkania dla imigranta z Syrii i jego 3 żon

Pixabay
Podsztokholmska gmina Nacka zakupiła trzy mieszkania dla 57-letniego imigranta z Syrii, jego trzech żon oraz ich 16 dzieci. Transakcja wywołała w Szwecji dyskusję nad ustawodawstwem, które w praktyce wspiera zakazane prawem wielożeństwo.

Mężczyzna mieszka z żonš oraz ich siedmiorgiem dzieci w mieszkaniu w dzielnicy Saltsjobaden. Obok po sšsiedzku mieszka jego druga żona z czwórkš dzieci. W tej samej nieruchomoœci przydział otrzymała kolejna żona imigranta z pięciorgiem dzieci. Za trzy mieszkania gmina Nacka zapłaciła prawie 14 mln koron (1,47 mln euro). 

Informacja o transakcji ujawniona pierwotnie na Facebooku przez antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci wywołała falę krytycznych komentarzy. Czy to odpowiedzialne wydawanie publicznych pieniędzy? Czy inny bezdomny ma szansę na podobne mieszkanie z widokiem na sztokholmski archipelag? Czy samorzšd finansuje poligamię? 

Sprawš zajęła się we wtorek gazeta "Metro", która wpis w mediach społecznoœciowych o zakupie mieszkań dla imigranta i jego trzech rodzin poczštkowo uznała za tzw. fake news, czyli zmyœlonš historię. Dziennikarskie œledztwo wykazało jednak, że mieszkania zostały rzeczywiœcie nabyte przez gminę. Jak wyjaœniła Frida Plym Forshel z gminy Nacka, lokale zostały przydzielone rodzinie na dwa lata - tyle trwa program, podczas którego imigranci powinni nauczyć się języka szwedzkiego i znaleŸć pracę. 

Od 2016 roku gmina Nacka, która nie posiada własnych zasobów komunalnych, zakupiła 94 mieszkania oraz przyjęła 339 imigrantów z przyznanym prawem pobytu w Szwecji. Większoœć lokali trafiła do nowo przybyłych obcokrajowców. 

W Szwecji zawarcie więcej niż jednego małżeństwa jednoczeœnie jest nielegalne, ale - jak wyjaœnia gazecie "Metro" socjaldemokratyczny radny gminy Nacka Khashayar Farmanbar, w praktyce jest uznawane. Chodzi o wyjštek, gdy żaden z małżonków nie miał zwišzków ze Szwecjš, ani do małżeństw nie został zmuszony. Inny radny gminy Nacka Jan-Eric Jansson z Chrzeœcijańskich Demokratów stwierdził, że imigrant z Syrii otrzymał trzy oddzielne mieszkania ze względu na dobro dzieci. 

Publicysta dziennika "Svenska Dagbladet" napisał we wtorek w komentarzu zatytułowanym "Cena za mężczyznę, trzy jego żony oraz 16 dzieci", że należy pamiętać, iż w tej sprawie nikt nie zrobił nic złego. "Technicznie rzecz bioršc, gmina postšpiła zgodnie z prawem" - uważa Per Gudmundson. Przypomina on, że w Szwecji istnieje konsensus polityczny w sprawie wielkodusznej polityki azylowej, a gminy sš obarczone obowišzkiem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. "Wykładnia prawna jest taka, że Szwecja akceptuje wielożeństwo zawarte w innym kraju" - podkreœla Gudmundson. 

"Co najważniejsze, gniew nie powinien być skierowany w syryjskš rodzinę. Ona tylko szuka tu bezpieczniejszego życia. Odpowiedzialnoœć ponosi szwedzki rzšd" - stwierdza publicysta. 

Z rejestru szwedzkiego urzędu skarbowego Skatteverket wynika, że w Szwecji jest ponad 300 przypadków wielożeństwa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL