Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Ambasada Szwecji reaguje na materiał "Wiadomości"

123RF
Szwedzka ambasada zareagowała na powołanie się przez "Wiadomoœci" na internetowš sondę, przeprowadzonš na portalu "Nyheter Idag", która stała się podstawš do stwierdzenia, że Szwedzi popierajš stanowisko polskiego rzšdu ws. relokacji uchodŸców.

Z sondy, o której mowa, wynika że 98 proc. Szwedów popiera politykę polskiego rzšdu, który odmawia relokacji uchodŸców z obozów w Grecji i we Włoszech.

Ambasada Szwecji zwraca jednak uwagę, że mowa o sondzie internetowej, która "odzwierciedla jedynie opinię osób, które odwiedziły stronę portalu".

"Wysoce wštpliwe jest, by wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistoœć, gdyż jak podaje zajmujšca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istniejš żadne badania opinii publicznej na temat wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rzšdu" - czytamy w komunikacie szwedzkiej ambasady.

Szwedzcy dyplomaci wyjaœniajš też czym sonda różni się od sondażu. "Sondaże prowadzi się na tzw. reprezentatywnej grupie, dzięki czemu ich wyniki można odnieœć do całego społeczeństwa. W przypadku sond sytuacja taka nie zachodzi".

W komunikacie czytamy też, że według badań Eurobarometru 76 proc. Szwedów poparło politykę migracyjnš UE, a 90 proc. wyraziło poparcie dla udzielania pomocy uchodŸcom (badania z maja).

"Nyheter Idag" to szwedzki portal okreœlany jako "prawicowo populistyczny" oraz "przykład prawicowych mediów alternatywnych". Portal popiera antyimigranckš partię Szwedzcy Demokraci.

Rzšd PO-PSL zobowišzał się do przyjęcia 7 tys. uchodŸców z obozów we Włoszech i w Grecji. Do tej pory Polska nie przyjęła jednak żadnego uchodŸcy, a rzšd PiS odmawia wywišzania się z tych zobowišzań sprzeciwiajšc się przymusowej relokacji uchodŸców.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL