Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Angela Merkel obiecuje Egiptowi pomoc przy uszczelnianiu granic

AFP
Kanclerz Angela Merkel zapewniła podczas wizyty w Kairze, że Niemcy udzielš Egiptowi pomocy w uszczelnieniu granicy i rozwišzaniu problemu uchodŸców. Władze w Berlinie obawiajš się, że droga z Egiptu może stać się nowym szlakiem dla imigrantów.

Po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim Merkel podkreœliła, że Egipt przyjšł pół miliona uchodŸców z Syrii oraz jeszcze większš liczbę imigrantów z Sudanu i innych krajów afrykańskich. - Naszym wspólnym zadaniem jest przyczynienie się do polepszenia ich losu, aby zapobiec powstaniu nowych szlaków migracyjnych - powiedziała szefowa niemieckiego rzšdu, cytowana przez "Sueddeutsche Zeitung".

Merkel zapowiedziała uruchomienie programów pomocowych dla uchodŸców w Egipcie oraz wsparcie dla organizacji międzynarodowych.

Kanclerz zastrzegła, że sytuacja nie dojrzała jeszcze do rozmowy o obozach przejœciowych dla uciekinierów na terenie Egiptu. Sisi tłumaczył, że pięć milionów uchodŸców przebywajšcych w Egipcie mieszka w domach, a nie w obozach. - Jedzš to samo, co Egipcjanie, jakby byli Egipcjanami - zaznaczył.

Niemcy chcš pomóc Egiptowi w uszczelnianiu granicy z Libiš. Przemytnicy przeprowadzajš przez zielonš granicę imigrantów, którzy następnie z Libii usiłujš przedostać się do Europy.

Berlin udzieli Egiptowi, podobnie jak w roku ubiegłym, kredytu w wysokoœci 250 mln euro, który umożliwi mu dalsze korzystanie z programu MFW o wartoœci 12 mld dolarów na reformy gospodarcze.

Celem Niemiec jest złagodzenie kryzysu gospodarczego w Egipcie, by zapobiec migracji Egipcjan do Europy, a także przeciwdziałanie rosnšcym wpływom Chin w tym regionie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL