Grecja: 24 godziny bez nowego uchodźcy

aktualizacja: 24.03.2016, 12:02
Grecja: 24 godziny bez nowego uchodźcy
Grecja: 24 godziny bez nowego uchodźcy
Foto: AFP

W ciągu ostatniej doby żaden migrant nie przybył na greckie wyspy, po raz pierwszy od wejścia w życie umowy UE-Turcja, której celem jest zamknięcie szlaku egejskiego, jakim uchodźcy docierają do Europy - poinformowały władze Grecji.

REDAKCJA POLECA

Przyczyną wstrzymania fali migrantów była jednak najpewniej zła pogoda, gdyż od 23 marca na Morzu Egejskim panuje sztorm.

Od 20 marca, gdy zaczęło obowiązywać porozumienie unijno-tureckie, liczba migrantów przybywających na greckie wyspy spada. 21 marca do wczesnych godzin rannych dotarło tam 1662 migrantów, 22 marca - 600, a 23 marca - 260.

Umowa UE-Turcja zakłada rozmieszczenie na wyspach Morza Egejskiego 4 tys. funkcjonariuszy, głównie sił bezpieczeństwa i ekspertów ds. azylu. 2,3 tys. z nich ma zostać przysłanych przez unijnych partnerów Grecji.

Zadanie greckich władz, które apelują do partnerów o pilne wysłanie obiecanych dodatkowych sił, komplikują zastrzeżenia wobec porozumienia zgłaszane przez organizacji humanitarne. Trzy organizacje pozarządowe, w tym Lekarze bez Granic (MsF), ogłosiły 23 marca, że zawieszają działalność w pięciu ośrodkach rejestracji migrantów, tzw. hotspotach, na wyspach na Morzu Egejskim. MsF skrytykowała "nieuczciwą i nieludzką" umowę UE i Turcji.

22 marca Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) oświadczyło, że wstrzymuje niektóre działania we wszystkich zamkniętych ośrodkach przyjmowania uchodźców w Grecji, gdyż stały się one "ośrodkami przetrzymywania" tych ludzi.

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE