Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Szef MSZ Austrii: Niech Grecja zatrzyma imigrantów

PAP/EPA
Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung" oœwiadczył, że należy wywrzeć na Grecję nacisk, by przestała umożliwiać migrantom dalszš podróż do Europy i zapewniła im lepszš opiekę w tzw. hotspotach.

- Musimy powstrzymać przepuszczanie (migrantów) przez Grecję dalej na północ. Nie może być tak, że ci, którzy docierajš do Grecji, automatycznie mogš kontynuować podróż - podkreœlił Kurz w rozmowie z niemieckš gazetš.

Austrii zależy na wypracowaniu z Turcjš wspólnego rozwišzania europejskiego kryzysu migracyjnego - zadeklarował Kurz, choć zarazem ostrzegł, że niekoniecznie pozwoli to uniknšć dramatycznej sytuacji panujšcej obecnie na granicy grecko-macedońskiej. W jego ocenie "pod względem moralnym nie jest lepsze" zatrzymywanie kierujšcych się do Europy migrantów już w Turcji od zatrzymywania ich w Grecji czy Macedonii. Migrantowi, który zdołał dotrzeć do Grecji, należy także w przyszłoœci uniemożliwić dalszš podróż - zaznaczył Kurz.

Szef austriackiej dyplomacji odrzucił też oskarżenia kierowane pod adresem Wiednia za to, że jednostronnie zamknšł granicę dla migrantów, a na konferencję państw tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego nie zaprosił Grecji.

- Otwarcie granic (dla migrantów) latem 2015 roku oraz przepuszczanie migrantów do Europy Œrodkowej było poważnym błędem, który teraz należy jak najszybciej naprawić - podkreœlił. Jak dodał, władz w Atenach nie zaproszono na konferencję, ponieważ grecki rzšd zdaniem Kurza nie był zainteresowany pracš nad wspólnym rozwišzaniem problemu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL