Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Słowenia od północy wprowadza dalsze ograniczenia dla migrantów

AFP
Słowenia podała we wtorek, że od północy nie będzie wpuszczać migrantów, z wyjštkiem tych, których motywy okreœlono jako "humanitarne". Według serbskiego MSW Słowenia od północy będzie wymagać ważnych wiz i paszportów, co zamknie faktycznie bałkański szlak.

Wstęp na terytorium Słowenii będzie dozwolony jedynie dla "cudzoziemców spełniajšcych warunki wjazdu", dla osób chcšcych ubiegać się tam o azyl, a także wybranych migrantów, których przypadki będš rozstrzygane indywidualnie i "w zgodzie z zasadami obowišzujšcymi w strefie Schengen" - napisano w komunikacie słoweńskiego resortu spraw wewnętrznych.

Z kolei MSW Serbii zapewniło, że Belgrad "dostosuje się" do kroków podjętych przez Słowenię. Serbia została "poinformowana przez Chorwację, że Słowenia od północy będzie stosować nowy reżim wjazdu do strefy Schengen i nie będzie przyjmować migrantów bez ważnej wizy i paszportu, co praktycznie zamyka +bałkański szlak+" - podał resort.

Słowenia, podobnie jak Chorwacja, Serbia i Macedonia, znajdujšce się na drodze migrantów wyruszajšcych z Grecji, już od końca lutego wprowadziła drastyczne ograniczenia wjazdów; kraje uzgodniły wspólny limit 580 migrantów dziennie.

Słoweńskie MSW sprecyzowało we wtorek, że ten limit faktycznie przestanie obowišzywać. W ostatnich dniach możliwoœć opuszczenia Grecji przez Macedonię uzyskiwało œrednio 50-300 migrantów dziennie. Na skutek tych restrykcji w Grecji zebrało się ponad 36 tys. migrantów docierajšcych z Turcji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL