Słowenia od północy wprowadza dalsze ograniczenia dla migrantów

aktualizacja: 08.03.2016, 23:25

Słowenia podała we wtorek, że od północy nie będzie wpuszczać migrantów, z wyjątkiem tych, których motywy określono jako "humanitarne". Według serbskiego MSW Słowenia od północy będzie wymagać ważnych wiz i paszportów, co zamknie faktycznie bałkański szlak.

REDAKCJA POLECA
09.03.2016
Słowenia się zamyka. Uchodźcy szukają drogi
06.03.2016
Macedonia będzie wpuszczać jeszcze mniej uchodźców
04.03.2016
Chorwacja chce wysłać wojsko na granice
02.03.2016
Donald Tusk rozmawiał w Słowenii o kryzysie imigracyjnym
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Wstęp na terytorium Słowenii będzie dozwolony jedynie dla "cudzoziemców spełniających warunki wjazdu", dla osób chcących ubiegać się tam o azyl, a także wybranych migrantów, których przypadki będą rozstrzygane indywidualnie i "w zgodzie z zasadami obowiązującymi w strefie Schengen" - napisano w komunikacie słoweńskiego resortu spraw wewnętrznych.

Z kolei MSW Serbii zapewniło, że Belgrad "dostosuje się" do kroków podjętych przez Słowenię. Serbia została "poinformowana przez Chorwację, że Słowenia od północy będzie stosować nowy reżim wjazdu do strefy Schengen i nie będzie przyjmować migrantów bez ważnej wizy i paszportu, co praktycznie zamyka +bałkański szlak+" - podał resort.

Słowenia, podobnie jak Chorwacja, Serbia i Macedonia, znajdujące się na drodze migrantów wyruszających z Grecji, już od końca lutego wprowadziła drastyczne ograniczenia wjazdów; kraje uzgodniły wspólny limit 580 migrantów dziennie.

Słoweńskie MSW sprecyzowało we wtorek, że ten limit faktycznie przestanie obowiązywać. W ostatnich dniach możliwość opuszczenia Grecji przez Macedonię uzyskiwało średnio 50-300 migrantów dziennie. Na skutek tych restrykcji w Grecji zebrało się ponad 36 tys. migrantów docierających z Turcji.

POLECAMY

KOMENTARZE