Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Europol: Przemytnicy ludzi zarobili 3-6 mld euro w 2015 roku

PAP/EPA
Siatki przemytników ludzi zarobiły na przemycie migrantów w 2015 roku od 3 do 6 miliardów euro - poinformował w poniedziałek Europol. Organizacja ostrzegła, że ta suma może się podwoić, a nawet potroić, jeœli kryzys migracyjny utrzyma obecne tempo.

Ok. 90 proc. z ponad miliona migrantów, którzy w 2015 roku dotarli do Europy, skorzystało "z jakiejœ formy usługi ułatwiajšcej" dostanie się na kontynent - oœwiadczył szef Europolu Rob Wainwright na konferencji prasowej w Hadze, gdzie mieœci się siedziba europejskiej organizacji policyjnej.

"W większoœci przypadków ta usługa została zapewniona przez grupy przestępcze, inkasujšce znaczne zyski" - sprecyzował.

Wainwright oszacował zyski przemytników w 2015 roku na kwotę między trzema a szeœcioma miliardami dolarów. Dodał, że zapewne podwojš się one lub nawet potrojš, "jeœli aktualny kryzys migracyjny utrzyma się w tym roku".

Jak oœwiadczył, Europol uznał walkę z przemytem migrantów za "jeden ze swych głównych priorytetów".

Szef Europolu podał te dane przy okazji inauguracji Europejskiego Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC), którego zadaniem ma być wspieranie krajów europejskich w tropieniu i rozbijaniu siatek przemytniczych.

Europol dysponuje informacjami o prawie 40 tysišcach osób podejrzanych o udział w procederze przemytu migrantów. Podejrzani pochodzš z ponad 100 krajów - jak podano - głównie z Bułgarii, Egiptu, Węgier, Iraku, Kosowa, Pakistanu, Polski, Rumunii, Serbii, Syrii, Tunezji i Turcji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL