Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Uchodźcy

Fico: Jesteśmy gotowi postawić bariery na granicy z Austrią i Węgrami

Premier Słowacji Robert Fico
AFP
Premier Słowacji Robert Fico powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Reutera, że jego rząd jest gotowy postawić ruchome bariery na granicy z Austrią i Węgrami, by uniemożliwić uchodźcom obranie szlaku przez Słowację.

Fico, który przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 5 maja uczynił z kryzysu migracyjnego główny element swego programu politycznego, powiedział również, że wkrótce nadejdzie nowa fala migrantów, których nie powstrzyma porozumienie między Unią Europejską a Turcją - pisze Reuters.

UE zatwierdziła na początku lutego utworzenie funduszu w wysokości 3 mld euro na pomoc dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. UE i Ankara uzgodniły też jesienią plan działań mający na celu zahamowanie fali migracji do Unii; na razie jego wdrażanie przebiega opornie.

Premier ostrzegł w rozmowie z agencją, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni okaże się, czy to porozumienie między Brukselą a Ankarą spowoduje w istocie ograniczenie napływu uchodźców, a także - czy Grecja realizuje swe zobowiązania dotyczące kontroli granic.

"Jeśli to nie zadziała, a jestem nastawiony bardzo pesymistycznie, i my wszyscy w Europie będziemy nalegać na właściwą ochronę zewnętrznych granic, to nie pozostanie nam nic innego jak ochrona granic na linii Grecja - Macedonia i Grecja - Bułgaria" - dodał premier.

Fico uważa - relacjonuje Reuters - że potrzebne jest wspólne rozwiązanie kryzysu migracyjnego, jednak w jakimś momencie Grecja nie będzie już w stanie chronić własnych granic, a wtedy trzeba będzie wyłączyć ją z tego wspólnego planu i stworzyć zabezpieczenia na jej północnej granicy, nawet jeśli to miałoby oznaczać "nagromadzenie migrantów w Grecji, które będzie nie do wytrzymania".

W środę minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner oświadczyła, że liczba uchodźców wjeżdżających do tego kraju w drodze do innych państw europejskich zostanie ograniczona do 3200 dziennie, a liczba przyjmowanych wniosków azylowych do 80 dziennie. Już w piątek słowacki premier zapowiedział, że Bratysława podejmie "wszystkie techniczne środki na rzecz ochrony granicy z Austrią".

W rozmowie z Reuterem Fico powiedział, że migranci zablokowani przez Austriaków mogą próbować ominąć problemy na granicy między Austrią a Słowenią, szukając innych szlaków, które mogą prowadzić przez Słowację.

Reuters zauważa, że jak dotąd przez Słowację przewędrowały bardzo nieliczne grupy migrantów z Syrii lub Afganistanu, zmierzających do zachodniej Europy.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL