Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ubezpieczenia i odszkodowania

UOKiK: kary za zmowę cenowš mogš sięgnšć 10 proc. obrotów ubezpieczycieli

123RF
Jeœli okaże się, że ubezpieczyciele zmówili się, co do poziomu cen polis komunikacyjnych, kary mogš sięgnšć 10 proc. rocznych obrotów zakładów, które brały udział w zmowie – powiedział PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Prezes wyjaœnił, że jego urzšd bada, czy doszło do zmowy cenowej pomiędzy ubezpieczycielami. „Nie można wykluczyć żadnej z możliwoœci – z perspektywy prawa antymonopolowego zmowa może dotyczyć zarówno sztucznego utrzymywania niskich cen, podziału rynku, jak i wprowadzania podwyżek" – mówił prezes UOKiK.

Tłumaczył, że do zawarcia nielegalnego porozumienia może wystarczyć telefon, czy email. „Podsłuchem nie dysponujemy, a po tym, jak kilka naszych decyzji zostało wydanych na podstawie dowodów w postaci emaila – mamy œwiadomoœć, że przedsiębiorcy stosujš urozmaicone formy uzgadniania warunków nielegalnych porozumień" – dodał Niechciał.

Prezes potwierdził, że urzšd bada rynek, m.in. rozesłał do ubezpieczycieli ankietę z zapytaniami o dane, które majš pomóc w ustaleniu mechanizmów kształtowania cen. "To wstępny etap analizy. Na dane i wyjaœnienia przyjdzie więc poczekać jeszcze kilka tygodni" - zaznaczył.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL