Odszkodowanie za kradzież auta a zgubione kluczyki

Nawet kilka dni zwłoki może być uznane za rażące niedbalstwo. A to wyklucza wypłatę odszkodowania.

Aktualizacja: 25.02.2016 06:09 Publikacja: 24.02.2016 16:52

Odszkodowanie za kradzież auta a zgubione kluczyki

Foto: www.sxc.hu

Ten najnowszy wyrok Sądu Najwyższego pokazuje, że w sprawach o odszkodowanie za kradzież auta nie ma zmiłuj się.

Kwestia ta wynikła w sprawie, w której Konrad C. domagał się odszkodowania z polisy autocasco za skradzionego w Poznaniu mercedesa.

Drugi komplet

Towarzystwo ubezpieczeń Allianz, w którym pojazd był ubezpieczony, odmówiło wypłaty, uznając, że właściciel auta nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Zgłaszając kradzież, przekazał tylko jeden komplet kluczyków zamiast dwóch. Nie poinformował też o wcześniejszej kradzieży drugiego kompletu. Nie wymienił też po kradzieży wkładek w zamkach samochodu. Konrad C. i jego żona tłumaczyli, że jeden komplet kluczyków przypuszczalnie był w torbie, którą żona kilka dni wcześniej zostawiła w barze w innej miejscowości. O zaginięciu torby nikogo nie informowali.

Zgodnie z art. 827 § 1 kodeksu cywilnego zakład ubezpieczeń nie odpowiada odszkodowawczo, jeżeli ubezpieczony wyrządził szkodę umyślnie, oraz w razie rażącego niedbalstwa, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub za zapłatą przemawiają w danym wypadku względy słuszności. OWU precyzowały okoliczności, w których Allianz nie odpowiada za szkodę, m.in. w przypadku nienależytego zabezpieczenia kluczyków, chyba że był to rozbój.

Sąd Okręgowy uznał, że zachowaniu Konrada C. nie można przypisać rażącego niedbalstwa, ponieważ nie przyczynił się on w sposób zawiniony do kradzieży kluczyków oraz samochodu, i zasądził na jego rzecz 88 tys. zł. Wyrok zmienił Sąd Apelacyjny w Poznaniu i powództwo oddalił. W jego ocenie kradzieży auta dokonano na skutek rażącego niedbalstwa powoda.

Różne spojrzenia

Sąd Najwyższy werdykt utrzymał. Jak wskazał Henryk Pietrzkowski, sędzia sprawozdawca, kradzież, o której mowa w tej sprawie, nie jest rozbojem, który nakazywałby wypłatę odszkodowania. Utrata kluczyków na skutek kradzieży nie wyklucza przyjęcia, że ich właściciel zachował się rażąco niedbale. Wyrok SN jest ostateczny.

Kwestia skutków utracenia kluczyków regularnie trafia do SN. W marcu sąd orzekł, że pozostawienie kluczyków lub dokumentów w skradzionym aucie nie pozbawi odszkodowania, jeśli stało ono w garażu lub na zamkniętej posesji („Ukradli auto z dowodem", „Rz" z 18 marca 2015 r.).

Zdaniem Pawła Grębowca, szefa firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań ubezpieczeniowych, sądy są bardziej wymagające przy utracie dokumentów auta niż kluczyków. Wątpliwości należałoby rozstrzygać na korzyść ubezpieczonych, ponieważ po to uiszczają składki, by otrzymać w razie kradzieży odszkodowanie. Jest wiele okoliczności, w których niechcący zostawia się kluczyki w aucie.

sygn. akt: II CSK 37/15

Opinia:

Aleksander Daszewski, ?radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego

W sporach ubezpieczeniowych często pojawia się kwestia nienależycie wykonywanych obowiązków nałożonych na ubezpieczającego. Polegają na dbałości o przedmiot ubezpieczenia, np. pojazd, i mają na celu zmniejszenie ryzyka ubezpieczeniowego. Mogą one wynikać bezpośrednio bądź pośrednio z ogólnych warunków ubezpieczenia. Może to być obowiązek badań technicznych pojazdu, jego należytego zabezpieczenia, przekazania zakładowi ubezpieczeń wszystkich kluczyków, dowodu rejestracyjnego czy np. karty pojazdu. Odmowa wypłaty odszkodowania za niedopełnienie takich obowiązków musi być uwarunkowana związkiem zaniedbania ze szkodą. Wymaga też wykazania rażącego niedbalstwa lub winy umyślnej.

Ten najnowszy wyrok Sądu Najwyższego pokazuje, że w sprawach o odszkodowanie za kradzież auta nie ma zmiłuj się.

Kwestia ta wynikła w sprawie, w której Konrad C. domagał się odszkodowania z polisy autocasco za skradzionego w Poznaniu mercedesa.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe