Uber ugnie się, by zostać w Polsce

Rząd zaostrzy przepisy dotyczące kierowców jeżdżących dla firm pośredniczących w przewozach. – Dostosujemy się – deklarują Uber i Taxify.

Aktualizacja: 17.04.2018 09:45 Publikacja: 16.04.2018 21:00

Uber ugnie się, by zostać w Polsce

Foto: Adobe Stock

W ciągu najbliższych tygodni pod obrady rządu trafi kontrowersyjny projekt ustawy o transporcie, która zobliguje kierowców jeżdżących dla aplikacji przewozowych do posiadania takich licencji, jakie mają taksówkarze. Nowe przepisy podważą model biznesowy stosowany dotąd m.in. przez Ubera. Dla tej internetowej platformy, która pośredniczy między zwykłymi kierowcami a pasażerami, nasz rynek jest jednak zbyt ważny, by z tego powodu z niego zrezygnować. Warszawa dla amerykańskiego giganta to miasto równie ważne jak Londyn czy Paryż pod względem liczby kierowców i pasażerów.

Czytaj także: Nowa ustawa może ograniczyć w Polsce działalność Ubera

– Nie wycofamy się z Polski – zapewnia nas Magdalena Szulc, rzecznik Ubera w Polsce. Przekonuje też, że obowiązek posiadania licencji nie doprowadzi do odpływu kierowców z aplikacji. Jak tłumaczy, podobne wątpliwości pojawiały się w 2016 r., gdy Uber wprowadził wymóg prowadzenia przez jego kierowców działalności gospodarczej. Finalnie zmiana reguł nie odbiła się na biznesie w Polsce.

Choć firma ma wiele uwag do projektu ustawy, to Szulc podkreśla, że zmiany były potrzebne. – Należy regulować takie usługi. Rewizja dotychczasowych przepisów o transporcie w polskich miastach to szansa na debatę publiczną na temat tego, jak zmieniła się miejska mobilność, jak zapewnić przejrzystość cenową i bezpieczeństwo przemieszczania się oraz gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla nowych technologii – wyjaśnia.

Również Taxify, estońsko-chiński konkurent Ubera, nie zamierza zamykać działalności w naszym kraju. Apeluje jednak o uproszczenie dostępu do licencji. – Nie ma sensu, by w dobie smartfonów i nawigacji GPS wymagać od kierowców zdania egzaminu z topografii – twierdzi Alex Kartsel, szef Taxify na Polskę. Ostrzega przy tym, że w innym wypadku idea współdzielenia zasobów w postaci wolnych aut do obsługi szczytów komunikacyjnych nie zadziała. – Projekt przepisów w obecnej formie podważa ten model – zaznacza.

Poza regulacją nowej ustawy znaleźć się może natomiast francuski BlaBlaCar (łączy jadących między miastami). – Pasażer partycypuje tylko w kosztach podróży, kierowca nie świadczy zatem usług zarobkowych – wyjaśnia Michał Pawelec, szef BlaBlaCar na Polskę.

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem