Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport morski

Włosi przejęli STX France

materiały prasowe
Włoska grupa Fincantieri podała o podpisaniu umowy kupna od skarbu państwa Francji 50 proc. udziałów w stoczni STX France za 59,7 mln euro.

Kupno jest konsekwencjš wstępnej umowy zawartej we wrzeœniu między władzami Francji i włoskš firmš z Triestu, co położyło kres kilku miesišcom napięcia w stosunkach obu krajów.

Zgodnie z umowš, stocznia STX z Saint-Nazaire będzie własnoœciš skarbu państwa i Fincantieri w proporcji 50:50, ale Francuzi odstšpili Włochom efektywnš kontrolę nad kierowaniem stoczni gwarantujšc sobie ochronę interesów dzięki pożyczeniu firmie z Triestu 1 proc. udziału.

Wczeœniej podpisano inna umowę o oficjalnym kupieniu przez skarb państwa poprzez Agencję Udziałów Skarbu Państwa (APE) dwóch trzecich udziałów w STX France od większoœciowego akcjonariusza z Korei, bo Francja wykorzystała zastrzeżone prawo pierwokupu.

Francuski minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire pogratulować tej umowy, którš uznał za „ważny etap w tworzeniu europejskiego giganta stoczniowego”. Jego resort podał ostateczny układ własnoœciowy: Fincantieri ma 50 proc. (+1 proc. pożyczony od APE), APE ma 34,34 proc. (w tym 1 proc. przekazany Włochom), stocznia wojskowa Naval Group ma 15,66 proc., załoga ma do 2,4 proc i miejscowe firmy do 3,26 proc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL