Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport drogowy

Otwarto nowy odcinek S7 w województwie świętokrzyskim

Fotorzepa/Marta Bogacz
Wydłuża się droga ekspresowa S7. Dziœ przed południem na trasie pomiędzy Warszawš a Krakowem włšczony został do ruchu odcinek od Jędrzejowa do granicy województw œwiętokrzyskiego i małopolskiego.

Konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman wykonało dwujezdniowš drogę o długoœci blisko 20 kilometrów z czterema węzłami: w Jędrzejowie, Łšczynie, Mierzawie oraz Wodzisławiu. Inwestycja kosztowała 428 mln złotych.

Nowa droga ekspresowa wraz z 4-kilometrowš obwodnicš Wodzisławia w znaczšcej częœci powstała na przebiegu dawnej jednojezdniowej drogi nr 7. Na nowo wybudowanym odcinku znalazło się ponad trzydzieœci obiektów: 6 mostów, 9 wiaduktów, 2 kładki dla pieszych i przejœcia dla zwierzšt. Wybudowano także połšczenia trasy z lokalnymi drogami.

Nowy 20-kilometrowy fragment S7 pozwoli skrócić czas przejazdu pomiędzy Warszawš a Krakowem i zwiększy bezpieczeństwo ruchu. To kolejny etap budowy trasy biegnšcej z Gdańska przez Warszawę, Kielce i Kraków w kierunku południowej granicy państwa. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, trwa jeszcze budowa 21-kilometrowego odcinka S7 pomiędzy Chęcinami a Jędrzejowem, a przed końcem tego roku planowane jest podpisanie umowy na budowę niespełna 8-kilometrowego fragmentu trasy od granicy województw œwiętokrzyskiego i mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej. Cały œwiętokrzyski odcinek S7 o długoœci 100 kilometrów ma być gotowy w 2020 roku. Obecnie na terenie województwa wybudowano niespełna trzy czwarte trasy.

W tym roku do ruchy ma być włšczonych prawie 400 kilometrów nowych dróg. To przeszło trzy razy tyle, co w roku ubiegłym, kiedy uruchomiono zaledwie 124 km. To właœnie ekspresówka S7 będzie trasš, która wydłuży się najbardziej. Ale wydłużajš się także nowe odcinki tras S3 i S5. W sumie do wydania na budowę dróg w tym roku jest ponad 21 mld złotych. Drogowe przyspieszenie będzie natomiast jeszcze bardziej widoczne w latach 2018-2019, gdy zacznš się domykać całe szlaki komunikacyjne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL