Państwo coraz mocniej naciska na Autostradę Wielkopolską

Fotorzepa, Sławoir Mielnik
AW SA, koncesjonariusz trasy A2 z Konina do Nowego Tomyśla, spłaciła pierwszą transzę nienależnie pobranej pomocy publicznej.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że spółka Autostrada Wielkopolska 28 grudnia 2017 roku zwróciła Skarbowi Państwa 20 mln zł. To jednak niewielka część kwoty, na którą czeka – z odsetkami chodzi aż o 1,367 mld zł.

Państwo naciska

Skąd się to wzięło? W sierpniu 2012 r. Polska powiadomiła Komisję Europejską, że wypłaciła spółce Autostrada Wielkopolska SA nadmierną rekompensatę z tytułu utraty dochodów wynikającą ze zmian w przepisach dotyczących płatnych autostrad. Dotyczyła ona okresu od 1 września 2005 r. do 30 czerwca 2011 r. W 2005 r. zwolniono pojazdy ciężarowe posiadające ważną winietę z obowiązku uiszczania opłat za przejazd autostradą. W 2011 r. winiety zastąpiło elektroniczne myto na państwowych drogach, a na odcinkach koncesyjnych ciężarówki zaczęły płacić zgodnie z tabelami opłat.

W przypadku AW SA warunki rekompensaty zostały określone w załączniku do umowy koncesyjnej. Jednakże, zdaniem Polski, przy zastos...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL