Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Transport drogowy

Od 2 stycznia droższy przejazd autostradš A2

materiały prasowe
2 stycznia 2018 roku zmieniš się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyœlem a Koninem (Wielkopolskie). Samochody osobowe i motocykle zapłacš za przejazd 60 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotšd.

Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Œwiecko - Nowy Tomyœl pozostanie bez zmian.

Zmiana stawek opłat za przejazd ok. 150-kilometrowym odcinkiem A2 będzie wprowadzona 2 stycznia o godz. 6 rano. Obowišzujšca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech ok. 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyœlem a Koninem, będzie wynosić 20 zł dla samochodów osobowych i motocykli.

Od stycznia wzrosnš też opłaty za przejazd tš trasš pojazdów ponadnormatywnych.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała w pištek, że spółka przeznacza pienišdze uzyskane z opłat za przejazd m.in. na bieżšce zimowe i letnie utrzymanie autostrady, na remonty a także na spłatę kredytów.

Przypomniała, że w 2018 roku planowane jest rozpoczęcie rozbudowy obwodnicy Poznania - poszerzenie o trzeci pas ruchu trzynastokilometrowego odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, oraz dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych. W przyszłym roku wzmacniana będzie też nawierzchnia autostrady na odcinku Poznań – Wrzeœnia.

"Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane sš w oparciu o obowišzujšcš umowę koncesyjnš, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu" – poinformowała Kwiatkowska.

Jak dodała, "ważnym czynnikiem wpływajšcym na wysokoœć stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie sš zwolnione z 23 proc. podatku VAT". "Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych – podkreœliła Kwiatkowska.

Poprzednia podwyżka opłat miała miejsce w marcu 2017 roku. Za przejazd autostrady między Nowym Tomyœlem a Koninem kierowca auta osobowego płaci obecnie 57 zł - po 19 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL