Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Zamachowiec ze Sztokholmu przyznaje się do terroryzmu. Ruszył proces

AFP
Uzbek Rachman Akiłow przyznał się, że chciał przejechać "niewiernych" w ataku terrorystycznym z użyciem ciężarówki, do którego doszło w Sztokholmie w kwietniu 2017 roku. We wtorek rozpoczšł się proces zamachowcy.

Rachman Akiłow pojawił się na sali sšdowej w Sztokholmie skuty kajdankami i pod œcisłš ochronš. Ubrany był w zielony kombinezon więzienny, miał ogolonš głowę i brodę - informuje AFP. W sšdzie stawił się z adwokatem Johanem Erikssonem. W sali jest oddzielony pancernš szybš bezpieczeństwa. W zwišzku z pochodzeniem Akiłowa, proces tłumaczony jest na język rosyjski.

Akiłow, którego podanie o azyl w Szwecji zostało odrzucone w 2016 roku, złożył przysięgę lojalnoœci wobec tzw. Państwa Islamskiego w przededniu ataku w stolicy Szwecji. Jednak Państwo Islamskie nigdy nie wzięło odpowiedzialnoœci za atak.

7 kwietnia 2016 roku po południu Akiłow ukradł ciężarówkę przewożšcš piwo i zaczšł jeŸdzić po tętnišcym życiem deptaku handlowym. Kierował tak, by przejechał jak najwięcej ludzi. W rezultacie œmierć poniosło pięć osób, a 10 kolejnych zostało rannych.

- Motywem było wywołanie lęku i doprowadzenie do wycofania się Szwecji z koalicji przeciw Państwu Islamskiemu - powiedział Eriksson. Adwokat wczeœniej mówił, że jego klient przyznaje się do terroryzmu i próby ataku, ale nie przyznaje się do wszystkich zarzutów o morderstwo.

Akiłow uciekł z miejsca ataku i został aresztowany kilka godzin póŸniej dzięki nagraniom z monitoringu.

Wyrok w procesie spodziewany jest pod koniec czerwca.

ródło: rp.pl/ AFP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL