Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Hiszpania: Rzšd opracował plan walki z dżihadyzmem

Rzšd Hiszpanii przygotował plan walki z dżihadyzmem w tym kraju, który przewiduje zapobieganie aktom terroru m.in. poprzez kontrolowanie firm wynajmujšcych samochody oraz punktów sprzedaży butli gazowych - poinformowały w pištek hiszpańskie media.

Gabinet Mariano Rajoya zamierza sukcesywnie wprowadzić cały plan do krajowego ustawodawstwa w 2018 r. poprzez dekrety i rozporzšdzenia.

Częœć z 11 zaplanowanych działań w walce z dżihadyzmem polega na dostosowaniu się przez władze w Madrycie do istniejšcych już przepisów Unii Europejskiej.

Według telewizji TVE24 jednym z pierwszych działań rzšdu będzie wprowadzenie ułatwień dla służb bezpieczeństwa w dostępie do danych przewoŸników lotniczych, zawierajšcych szczegółowe informacje o pasażerach. Krok ten ma pomóc w ustalaniu działań i powišzań podejrzanych o dżihadyzm na podstawie ich podróży.

Ponadto rzšd najpóŸniej do połowy stycznia wyrówna pensje funkcjonariuszy policji hiszpańskiej do poziomu wynagrodzeń w regionalnych formacjach policyjnych.

Plan walki z terroryzmem, opracowany przez resort spraw wewnętrznych, przewiduje ponadto usprawnienie działań przeciwko handlarzom narkotyków; dochód ze sprzedaży narkotyków to dla niektórych komórek radykalnego islamu w Europie Ÿródło finansowania.

Ważnym punktem rzšdowego planu będzie obowišzek ujawniania przez właœcicieli firm szczegółowych informacji na swój temat, jeœli œwiadczš one usługi wynajmu samochodów, a także udostępniajš parkingi i garaże dla pojazdów innych osób.

Rzšd Rajoya zamierza też objšć kontrolš służb sektor przedsiębiorstw zajmujšcych się produkcjš oraz sprzedażš butli gazowych.

Plan walki z dżihadyzmem powstał w odpowiedzi m.in. na sierpniowe zamachy w Barcelonie i niedalekim Cambrils, w których œmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Terroryœci zaatakowali przy użyciu samochodów oraz noży, choć pierwotnie planowali przeprowadzenie serii eksplozji w kilku miejscach stolicy Katalonii.

Pierwotnie sprawcy zamierzali użyć butli gazowych do zwiększenia mocy wybuchu. Do zmiany planów przyczyniła się eksplozja w bazie terrorystów w katalońskim Alcanar, w której œmierć poniósł 45-letni lider dżihadystów imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy. Wœród gruzów znaleziono 120 butli gazowych, skradzionych wczeœniej przez terrorystów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL