Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Sky News: udaremniono zamach na premier Theresę May

AFP
Brytyjskie służby bezpieczeństwa udaremniły spisek majšcy na celu zamordowanie premier Wielkiej Brytanii Theresy May - poinformowała w nocy z wtorku na œrodę telewizja Sky News, powołujšc się na własne ustalenia.

Atak na Downing Street miał mieć podłoże islamistyczne.

Według Sky News w ubiegłym tygodniu policja aresztowała dwóch mężczyzn, których oskarżono o przygotowywanie aktów terroru. W œrodę 20-letni Naaimur Zakariyah Rahman z Londynu i 21-letni Mohammed Aqib Imran z Birmingham majš stanšć przed sędziš œledczym.

Jak ustaliła telewizja Sky News, obaj mężczyŸni zamierzali zdetonować materiały wybuchowe na Downing Street, a następnie, wykorzystujšc chaos po eksplozji, dokonać ataku na premier May.

Na razie brytyjskie władze nie odniosły się do informacji Sky News.

We wtorek po południu rzecznik premier Theresy May, powołujšc się na informacje przekazane przez szefa kontrwywiadu MI5 Andrew Parkera, poinformował, że Brytyjski wywiad w cišgu ostatnich 12 miesięcy zapobiegł dziewięciu zamachom terrorystycznym na terenie kraju.

"Parker powiedział, że udało się uniknšć dziewięciu ataków terrorystycznych" - oznajmił rzecznik, omawiajšc raport na temat zagrożenia terrorystycznego w kraju, który szef MI5 (Służby Bezpieczeństwa) przedstawił ministrom.

Parker stwierdził też, że klęski Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii nie oznaczajš, iż zagrożenie terrorystyczne w Wielkiej Brytanii zmalało.

Podczas cotygodniowego spotkania z dziennikarzami rzecznik brytyjskiego rzšdu podkreœlił, że Parker nazwał to zagrożenie "bezprecedensowym". "Rozszerza się ono na nowe obszary" - miał stwierdzić.

Dyrektor MI5 ostrzegł, że media społecznoœciowe sš wykorzystywane do zachęcania do przeprowadzania ataków zarówno w kraju, jak i za granicš.

Parker przyznał, że kontrwywiadowi nie udało się zapobiec pięciu atakom, w których zginęło 36 osób.

Do czterech zamachów przyznało się IS. 22 marca mężczyzna wjechał samochodem w tłum na Moœcie Westminsterskim, a następnie próbował wedrzeć się na teren pobliskiego parlamentu, ranišc œmiertelnie nożem policjanta strzegšcego wejœcia na wewnętrzny dziedziniec. Zginęło pięć osób. 22 maja w Manchesterze po koncercie Ariany Grande zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze, zabijajšc 22 osoby. Do kolejnego zamachu doszło 3 czerwca w Londynie, gdy samochód wjechał w ludzi na London Bridge, a następnie napastnicy atakowali ludzi przy użyciu noży w pobliżu targu Borough Market. Zginęło osiem osób. Z kolei 15 wrzeœnia na stacji metra Parsons Green w Londynie eksplodował ładunek wybuchowy i rannych zostało 30 osób.

Jedyny atak, który nie był zwišzany z IS, nastšpił 19 czerwca przed meczetem w Finsbury Park w Londynie, gdzie samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów. Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL