Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Al-Kaida grozi "ukaraniem" Birmy z powodu prześladowania Rohingjów

AFP
Bojownicy Al-Kaidy zagrozili, że "ukarzš" władze Birmy za "zbrodnie" przeciwko muzułmańskiej mniejszoœci Rohingja. Ok. 370 tys. Rohingjów uciekło w ostatnich tygodniach z Birmy z powodu kontrofensywy tamtejszego wojska po atakach rebeliantów.

Dżihadystyczna organizacja, odpowiedzialna m.in. za ataki terrorystyczne w USA w 2001 roku, w wydanym oœwiadczeniu zaapelowała do muzułmanów na całym œwiecie, by okazali swym współwyznawcom pomoc oraz zapewnili im broń i "wsparcie militarne".

- Barbarzyńskie traktowanie naszych muzułmańskich braci (...) nie zostanie bez kary. Rzšd Birmy zakosztuje tego, czego doœwiadczajš nasi bracia - wynika z oœwiadczenia, o którym poinformowała grupa SITE monitorujšca działania islamistów w internecie.

- Wzywamy wszystkich braci mudżahidów (bojowników dżihadu) w Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Filipinach, by wyruszyli do Birmy i pomogli swym muzułmańskim braciom oraz by poczynili konieczne przygotowania, takie jak udział w szkoleniach, by przeciwstawić się uciskowi - oznajmiła Al-Kaida.

Walki między siłami rzšdowymi a rebeliantami z mniejszoœci Rohingja toczš się na północnym zachodzie Birmy w stanie Rakhine (dawniej Arakan) od 25 sierpnia, gdy rebelianci z Armii Zbawienia Arakan Rohingja (ARSA) zaatakowali ok. 30 policyjnych punktów kontrolnych, przejœcia graniczne oraz bazę wojskowš w Rakhine.

Birmańska armia rozpoczęła kontrofensywę, którš prowadzi przeciw "terrorystom" w celu "zaprowadzenia pokoju i przywrócenia stabilnoœci". Rzšd w Rangunie ostrzegł przed zamachami bombowymi w miastach, a apel Al-Kaidy najprawdopodobniej tylko podsyci te obawy - zauważa Reuters. ONZ nazwał kontrofensywę "czystkami etnicznymi".

Według szacunków ONZ œmierć w walkach mogło ponieœć ponad tysišc osób, w tym głównie Rohingjów. Ci, którym udało się uciec z Birmy do Bangladeszu, utrzymujš, że wojsko pali ich wioski i zabija, próbujšc w ten sposób wypędzić ich z kraju.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL